Ay Bugün Güneşten Bir Isırık Alacak Ve Siz de İzleyebilirsiniz
Bugünkü kısmi güneş tutulması nasıl ve ne zaman izlenir?

Bugün Güneş, Ay ve Dünya mükemmele yakın bir hizada bir araya gelecek ve Ay, Güneş'in önünden geçerken kısmi bir güneş tutulması meydana getirecek. Tam bir tutulma kadar gösterişli olmayabilir, ancak Ay'ın Güneş'ten bir ısırık almasını izlemek her zaman eğlencelidir.

Kısmi tutulmalar, Dünya üzerindeki belirli noktalardan Ay, bizimle yıldızımız arasında olduğunda ve diski Güneş'inkini kısmen kapladığında meydana gelir. Bu, tamamen kararmayacağı, ancak yıldızımızın ışığının söneceği anlamına gelir.

Bu, 2022'nin ikinci kısmi güneş tutulması, bu yılki tutulmalara neredeyse son verecek (gelecek ayki ay tutulması yılı kapatacak) ve bugün, 25 Ekim Salı, gerçekleşecek.

Asya, Afrika ve Avrupa'dan iyi bir görüşe sahip olmalısınız ve TimeandDate'in interaktif haritaları sayesinde bölgenizde tutulma ve maksimum noktanın ne zaman olacağını öğrenebilirsiniz. Birinci sınıf bir izleme konumunda olmadan yakalamak istemeniz durumunda çok sayıda canlı yayın da var.

Her zaman olduğu gibi, canlı olarak ve şahsen izlemeyi planlıyorsanız, güvende olmayı unutmayın: Güneşle yüzleşmek istiyorsanız özel güneş izleme veya tutulma gözlükleri kullanın ya da iğne deliği kamerası gibi dolaylı bir görüntüleme yöntemi kullanın.

NASA, "Güneş gözlemi için özel göz koruması olmadan doğrudan Güneş'e bakmak güvenli değil." diye uyarıyor. “Tutulma gözlükleri normal güneş gözlüğü DEĞİLDİR; normal güneş gözlükleri, ne kadar karanlık olursa olsun, Güneş'i izlemek için güvenli değildir."

Yılda iki ila dört tutulma olur, fakat bir takvim yılında meydana gelebilecek maksimum tutulma sayısı beştir. Gerçi NASA'ya göre, son 5.000 yıldan sadece 25'inde beş tane olmasıyla, bu oldukça nadir.

Güneş ve ay tutulmaları her zaman çift olarak gelir - güneş tutulması ay tutulmasından iki hafta önce veya sonra gerçekleşir. Gelecek ay 8 Kasım'daki ay tutulması tam olacak, yani Dünya Dolunay ile Güneş arasına girecek ve normalde Ay'ı aydınlatan Güneş ışınlarını tamamen engelleyecek. Bundan sonra, heyecan verici bir tam güneş tutulması için Nisan 2023'e bakacağız.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum