Şili'nin Üzerinde, Gökyüzünde Nadiren Görülen 'Kırmızı Sprite'lar Görüldü
Şili'nin Üzerinde, Gökyüzünde Nadiren Görülen 'Kırmızı Sprite'lar Görüldü

Avrupa Güney Gözlemevi'nin (ESO) La Silla Gözlemevi yakınlarındaki Şili'deki Atacama Çölü'nün üzerindeki gökyüzünden alınan bu yeni görüntü, gökyüzünde kırmızı sprite olarak bilinen parlak kırmızı çizgiler gösteriyor.

Kırmızı spritelar, fırtına bulutlarının çok üzerinde meydana gelen, genellikle alttaki bir gök gürültüsü bulutu ile yer arasındaki pozitif şimşek deşarjları tarafından tetiklenen büyük ölçekli elektrik boşalmalarıdır.

Bununla birlikte, kırmızı sprite Dünya atmosferinden yüksekte, bazen 50-90 kilometre yükseklikte görünür.

İnsanlar yüzyıllardır, genellikle uzmanlar tarafından göz ardı edilen gökyüzündeki gizemli kırmızı ışıklar hakkında halk hikâyeleri anlatıyorlar.

Fotoğraf: ESO'nun Şili'deki La Silla Gözlemevi'nden alınan bu resim, kırmızı spritelar olarak bilinen parlak kırmızı çizgiler gösteriyor. (Zdenek Bardon/ESO)

1989'da Minnesota Üniversitesi'nden bilim insanları, aslında kırmızı sprite resimlerini yakaladılar ve o zamandan beri onlarla ilgili tutum değişti.

Şu anda - Uluslararası Uzay İstasyonundaki astronotlar da dâhil olmak üzere - binlerce kez fotoğraflanıp filme alınmış olsalar da, kırmızı sprite hala oldukça nadir bir olaydır.

ESO'dan gelen bu yeni fotoğraf ise adeta bir tablo gibi görünüyor.

Kırmızı spritelar, ESO'nun La Silla'daki 3,6 metrelik teleskobunun platformunda bulunan kameranın perspektifinden dolayı ufukta alçak görünüyor.

ESO, gün boyunca güneş ışığının Dünya atmosferindeki nitrojen ve oksijenden elektronları uzaklaştırdığını ve geceleri bu elektronların atomlar ve moleküllerle yeniden birleşerek parlamalarına neden olduğunu açıkladı.

Genellikle, hava parıltısı sadece ışık kirliliğinin olmadığı çok karanlık gökyüzünde görülebilir.

Yüksek rakımlı ve ışık kirliliğinin olmadığı uzak konumu nedeniyle, La Silla bu olağandışı olayları yakalamak için mükemmeldir.

Bu makale ilk olarak Universe Today tarafından yayınlandı

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum