Artık Hawking'in Yazılımını Kullanabilirsiniz
Stephen Hawking'in dünyayla iletişimini sağlayan yazılım, artık herkes tarafından kullanılabiliyor!

Stephen Hawking'in dünya ile iletişimini sağlayan yazılım neredeyse 20 yıldır Intel tarafından üretiliyor. Şimdiyse firma, dünyanın en ünlü fizikçisinin kitap yazmak, konuşma yapmak ve genel olarak konuşmak için kullandığı bu yazılımı artık herkese bedava olarak sunmayı planlıyor.

Assistive Context-Aware Toolkit (ACAT) olarak adlandırılan bu yazılım, Intel'in geçtiğimiz yıl Hawking için Swiftkey'yi dahil ettiği yazılımın aynısı. Bunu bir açık kaynaklı yazılım olarak yayınlamak ve mühendislere, geliştiricilere ve araştırmacılara, sinir sistemi rahatsızlıkları yaşamakta olan hastalar için daha iyi bir ortam yaratmaları için bir temel sunmak her zaman Intel'in planlarından biri olmuştu. Bu sistem sayesinde, geleneksel bilgisayar arayüzünün kullanımının imkansız olduğu durumlarda, bilgisayarların kullanılabilmesi sağlanıyor.

ACAT şu anda webcam tabanlı bir yüz tanıma sistemi ile kullanıcı kontrolünü sağlıyor ancak Intel, geliştiricilerin bu sistemi özel girişler ile iyileştirebileceklerini söylemekte. Yazılım, şu andaki hali ile oldukça kullanılabilir bir durumda.

Temel yazılım, indirebilmeniz için Github üzerinde bedava olarak sunuluyor ve Intel, belgeleme, özellikler hakkında videolar, uyumlu algılayıcılar ve kullanıcıların başlamalarına yardımcı olmak için bir rehber için de ayrı bir siteyi de sunmuş durumda.

Genel olarak bakıldığında, Profesör Hawking'in bağlantılı tekerlekli sandalyesi ve yardımcı bilgisayar teknolojisinin, artık ihtiyacı olan herkesin kullanıma sunulduğu söylenebilir.

Kaynaklar
http://www.chip.com.tr/haber/artik-hawkingin-yazilimini-kullanabilirsiniz_57653.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum