Artemis I Fırlatmaya Hazır, İşte Nasıl Canlı İzleyebileceğiniz
NASA, dünyanın en güçlü roketinin fırlatılmasına izin verdi. Bunu kaçırmak istemezsiniz.

Artemis I, fırlatılmaya hazırlanıyor. NASA'nın yeni Ay programı, devasa Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve Orion Uzay Aracı'nın ilk uçuşlarında gökyüzüne çıktığı 29 Ağustos Pazartesi günü başlıyor. NASA fırlatma penceresini onayladı, işte uzay fırlatma tarihindeki bu anı nasıl izleyebileceğiniz.

NASA Yardımcı Yöneticisi Bob Cabana roketin donanımının hazırlık incelemesini geçtiğini doğruladığı basın toplantısında, "Fırlatmaya gidiyoruz ve bu kesinlikle olağanüstü. Bu günün gelmesi uzun zaman aldı.” dedi.

Kennedy Uzay Merkezi'nden şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketin fırlatılışına tanık olmak için Chris Evans, Keke Palmer ve Jack Black gibi NASA'nın canlı yayınında yer alacak bir dizi ünlü de dahil olmak üzere, 200.000'e kadar insanın Florida'nın "uzay kıyısına" akın etmesi bekleniyor.

Apollo görevlerini Ay'a götürüp geri getiren Satürn V roketinden daha güçlü olan SLS, mürettebatsız Orion kapsülünü uzaya ulaştırmaya çalışacak, Ay'ın yanından geçiş yapacak ve 42 günlük görevinin ardından Dünya'ya geri dönecek. Bu yeni teknolojinin, bir gün insanları Ay'a götüreceği için, kusursuz olduğunu göstermesi gerekiyor. Bu, Orion'un ısı kalkanının Dünya'nın atmosferinden yeniden girişe dayanması gerekeceği anlamına geliyor.

"Bunu perspektife koymak istiyorum. Bu bir test uçuşu ve risksiz değil.” dedi Cabana. “Riski elimizden geldiğince analiz ettik ve elimizden geldiğince azalttık, ancak Orion'u bir ekiple Ay'a göndermeye hazırlanırken aslında tasarlandığı şeyin ötesine zorluyoruz ve bunu yaptığımızda kesinlikle mükemmel çalıştığından ve tüm riskleri anladığımızdan emin olmak istiyoruz. Bu test uçuşundan çok şey öğreneceğiz.”

Artemis I, Orion uzay aracının altı günü Ay'ın yörüngesinde olmak üzere 42 gün uzayda kaldığını görecek. Dünya'dan ulaşacağı en uzak mesafe 450.000 kilometre ve 10 Ekim'de gerçekleşmesi beklenen Pasifik'te suya inişle geri dönecek.

Her şey planlandığı gibi giderse, bir sonraki görev Artemis II, Mayıs 2024'te fırlatılacak ve onu 2025'in sonlarında mürettebatlı Artemis III takip edecek.

 

Artemis I fırlatması nasıl canlı izlenir

Cape Canaveral'a seyahat eden binlerce kişiden biri değilseniz, endişelenmeyin, dünyanın neresinde olursanız olun, tarihi fırlatma rampası 39B'den (Apollo ve Skylab buradan fırlatıldı) SLS fırlatmasını canlı olarak izleyebilirsiniz.

İki saatlik fırlatma penceresi 29 Ağustos'ta ET 8.33'te (Türkiye saati ile 15:33) açılıyor ve canlı yayını buradan Facebook sayfasından izleyebilirsiniz. Ayrıca NASA TV'de ve çeşitli sosyal medya platformlarında da canlı olarak izleyebilirsiniz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum