Arjantin'de Yeni Keşfedilen Dinozor Fosili, 'Kolsuz' Bir Aileye Ait
Arjantin'de Yeni Keşfedilen Dinozor Fosili, 'Kolsuz' Bir Aileye Ait

Arjantin'deki paleontologlar, zayıf önkolları olan yeni bir dinozor türü belirlediler. Guemesia ochoai adlı ve tek bir kafatasından teşhis edilen dinozorun, yaklaşık 66 milyon yıl önce soyları tükenmeden önce Avrupa, Afrika, Güney Amerika ve Hindistan'da dolaşan, abelisauridler olarak bilinen küçük etoburlardan oluşan bir gruba ait olduğu düşünülüyor.

Guemesia ochoai’nin kafatası, kuzeybatı Arjantin'de bulunan türünün tek örneğidir ve yaklaşık 70 milyon yaşındadır. Diğer abelisauridlerin aksine, beyin kabuğu oldukça küçüktür.

Aslında, bugüne kadar kaydedilen en küçük beyinli abelisauridlerden biridir. Beyin, Güney Amerika'nın güney ucunda yaşayan ve yakın zamanda Jurassic World'de yer alan ünlü Carnotaurus cinsinin yaklaşık yüzde 70'i kadardır.

Yeni keşfedilen türün kolları Patagonya'daki benzerlerinin kollarına benzemiyor. Kemikleşmiş bilekleri veya hareketli dirsek eklemleri olmadan, abelisauridler parmaklarının arasında bir şeyi kavramak şöyle dursun, üst uzantılarını bile bükemezlerdi. Pençeleri yoktu.

Kuzey Yarımküre'deki T. rex'in daha uzun ve daha kaslı kolları olmasına rağmen, abelisauridler yine de kendilerinden çok daha büyük avları alt edebilirdi. Güçlü çeneleri ve bıçak benzeri dişleri vardı.

Sadece bir kafatasıyla, G. ochoai'nin diğer abelisauridlerle nasıl bir ölçüye sahip olduğu hakkında çok daha fazla şey söylemek zor, ancak Birleşik Krallık Doğa Tarihi Müzesi'nden bir basın açıklaması, onu aşağıda gösterilen Carnotaurus sastrei ile karşılaştırıyor.

Birleşik Krallık'taki NHM'den paleontolog Anjali Goswami, "Bu yeni dinozor türü oldukça sıra dışı" diyor. "Bu bölgede yaşayan dinozorların Arjantin'in diğer bölgelerindekilerden oldukça farklı olduğunu gösteriyor ve Güney Amerika'nın Kretase döneminde farklı eyaletler fikrini destekliyor."

Analiz, abelisauridlerin Güney Amerika'da uzmanların düşündüğünden daha çeşitli olduğunu öne süren diğer yeni keşifleri destekliyor. Güney süper kıtası Gondwana ayrılmaya başladığında, abelisauridlerin farklı izole ekosistemlere uyum sağlayabildiği görülüyor.

Neden bu kadar küçük kolları geliştirdikleri hala belirsiz. Uzmanlar, bunların körelmiş uzuvlar, bir zamanlar onların varlığından yararlanan atalardan kalan işe yaramaz kalıntılar olduğundan şüpheleniyorlar.

Şimdiye kadar Arjantin'de bulunan neredeyse tüm abelisaurid fosilleri Patagonya'dandı ve komik derecede küçük silahlar da dahil olmak üzere birçok fiziksel benzerliği paylaşıyorlar. Ancak G. ochoai kuzeybatıda bulunan ilk örnektir ve özellikleri oldukça farklıdır, muhtemelen daha sıcak bir iklimdeki yaşamı yansıtır.

Örneğin kafatası, dinozorun cildinin yüzeyine kan pompalayarak ve ısıyı serbest bırakarak kendini soğumasına izin vermiş olabilecek bir dizi küçük delik gösteriyor. Böyle bir özellik daha güneyde o kadar kullanışlı olmaz.

Yazarlar, "Geç Kretase sırasında Güney Amerika, bazı omurgalılar için filtre görevi gören bir deniz koridoru tarafından kuzeydoğu ve güneybatı alemlerine bölündü" diye yazıyorlar. "Diğer abelisauridlerin aksine Guemesia tarafından sergilenen güçlü morfolojik farklılıklar, geç Kretase sırasında kuzeybatı Arjantin'in biyocoğrafik farklılığının ek bir kanıtı olabilir."

Dünyanın fosil bakımından zengin diğer bölgeleriyle karşılaştırıldığında, Arjantin nispeten keşfedilmemiştir, yani bu muhtemelen bulacağımız son abelisaurid türü değil.

Çalışma, Vertebrate Paleontoloji Dergisi'nde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum