Apple Kurucuları Tarafından Yapılan Orijinal Apple-1 Bilgisayarı 400.000 Dolara Satıldı
Apple Kurucuları Tarafından Yapılan Orijinal Apple-1 Bilgisayarı 400.000 Dolara Satıldı

Şirketin ilk aşamalarında Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından yapılan orijinal bir Apple-1 bilgisayarı açık artırmada 400.000 dolara satıldı. Bilgisayar kendi döneminde sadece 200 adet üretildi ve bir kit olarak satışa çıktı.

Artık işlevsel bir bilgisayar olarak tamamlanmış olan Apple-1, California'da John Moran Auctioneers tarafından açık artırmaya çıkarıldı. Orijinal kullanım kılavuzları ve kasetlere yüklenmiş yazılımlarla birlikte satıldı.

Hawaiin Koa ağacından yapılmış olan ve orijinal olanları sadece tüm dünyada bir avuç kalmış olan Apple-1 bilgisayarın bir başka örneği, daha önce 2014’te 904.000 $ fiyata satılmıştı.

Apple-1, ilk olarak Apple'ın kurucu ortağı Steve Wozniak tarafından tasarlandı ve daha sonra Steve Jobs tarafından piyasaya çıkarıldı. Bu Apple'ın satılık ilk ürünüydü ve iddiaya göre Jobs, üretimi finanse etmek için kendi arabasını birkaç yüz dolara sattı. 666 dolarlık, biraz da uğursuz bir fiyata satılan cihaz özel bir ahşap kutuda alıcılarının karşısına çıkmıştı. Apple-1, 456 kilobayt (şimdiki ortalama iPhone modelinden yaklaşık 300.000 kat daha az) depolama özelliğine sahipti ve bu kendi zamanı için çığır açıcıydı.

Bunlar artık koleksiyoncuların ürünleri ve nadiren satışa çıkıyorlar, bu nedenle bir bilgisayar tutkununun bu teknoloji tarihine sahip olmak için bu derece büyük paralar vermesi şaşırtıcı değil.

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum