Antik Mısır Tapınağı İçinde Bulunan İki Devasa Sfenks Heykeli
Antik Mısır Tapınağı İçinde Bulunan İki Devasa Sfenks Heykeli

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı'na göre, Mısır'daki arkeologlar, Kral Amenhotep III'ün sfenks gibi görünecek şekilde tasarlanmış iki devasa kireçtaşı heykelini keşfettiler.

Bir Mısır-Alman arkeoloji heyeti, saltanatı MÖ 1390-1353 arası süren, 18. hanedan kralı Amenhotep III için yapılmış, yaklaşık 8 metre uzunluğunda olan sfenks benzeri heykelleri keşfetti.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, eski Mısırlılar tarafından "Milyonlarca Yıllık Tapınak" olarak adlandırılan Kral Amenhotep III'ün morg tapınağında, Thebes'in antik başkentinde (bugünkü Luksor) sfenksleri ortaya çıkardı.

Sfenks benzeri Amenhotep III tasvirleri, colossi veya yaşamdan daha büyük heykeller olarak bilinir. Al-Monitor'un haberine göre, 1998'de başlayan Memnon Heykeli ve Amenhotep III Tapınağı Koruma Projesi, aynı zamanda eski Mısırlıların tören ve ritüel sahnelerle süslediği morg tapınağında sütun ve duvar kalıntıları da ortaya çıkardı.

Eski Eserler Yüksek Kurulu genel sekreteri Mustafa Waziri yaptığı açıklamada, iki dev Amenhotep III'ün firavun faresi şeklinde bir başlık, kraliyet sakalı ve geniş bir kolye taktığını gösterdiğini söyledi. Restorasyon, Amenhotep III'e atıfta bulunan "Amun-Re'nin sevgilisi" yazan colossi'lerden birinin göğsünde bir yazıt ortaya çıkardı.

Arkeoloji heyetinin başkanı Mısırbilimci Hourig Sourouzian Al-Monitor'a şöyle dedi: "Bu tapınak, MÖ 1200'deki yıkıcı bir depremden önce çok sayıda heykel, model ve duvar dekorasyonuna ev sahipliği yapıyordu."

Fotoğraf: Kadın vücuduna sahip olan tanrıça Sakhmet'in aslan başı.

Görev ayrıca, bir kadının vücudunda bir aslan başı olarak tasvir edilen güçlü tanrıça Sakhmet'in oldukça iyi korunmuş üç heykelini buldu. Sakhmet heykelleri, peristil avlu olarak bilinen açık bir iç avlunun ön cephesine yerleştirilmişti.

Sourouzian Al-Monitor'a şöyle diyor: "Peristilde, yeni keşfedilen duvar kabartması parçaları, Heb-Sed'den yeni sahneler ortaya koyuyor, kralın 30 yıllık saltanatının ardından başlayan ve bundan sonra her üç yılda bir tekrarlanan bir şölen.

Güney Sina araştırma, arkeolojik çalışmalar ve bilimsel yayın genel müdürü Abdel Rahim Rihan, Heb-Sed festivalinin "kralın tahta çıkışının 30. yılının sonunu kutlayan eski Mısırlılar için en önemli bayramlardan biri" idi diyor.

Bu festivalin tasvirleri, etraftaki kalabalıkları mutlu ve heyecanlı bir şekilde resmediyor. Tahtında tam gücüyle oturan kralı gösteriyor ve kral konuşmasında, halkına refah ve zenginlik dolu bir 30 yıllık saltanat vaat ediyor.

Rahim Rihan, festivalin zirvesi sırasında firavunun fiziksel gücünü göstermek için avludaki bir yarış pistinde koşacağını da sözlerine ekliyor.

Arkeologlar, koruma projesinin dört bölümden oluştuğunu belirtti. Bölgeyi inceledikten sonra ekip harabeleri araştırdı ve ardından yeni belgelenen tüm eserleri tapınaktaki orijinal yerlerine geri koymayı planlıyor. Sourouzian, son olarak, takımın en iyi şekilde korumak da dahil olmak üzere siteyi yöneteceğini söyledi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum