ALS Hastası Adam Beyin-Bilgisayar Arayüzü Kullanarak Düşüncelerini Tweetledi
ALS Hastası Adam Beyin-Bilgisayar Arayüzü Kullanarak Düşüncelerini Tweetledi

ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı, beyin ve omurilikte bulunan ve kasların hareket etmesini sağlayan sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu ortaya çıkar. Motor nöronların (kaslara hareket emri veren sinir hücreleri) kaslara uyarılar gönderemediği da zaman kaslarda güçsüzlük başlar. ALS hastalığına sahip bir adam, bir beyin-bilgisayar arayüzü aracılığıyla düşüncelerini kullanarak dünyaya bir mesaj tweetledi. Bu mesajın implante edilebilir bir beyin-bilgisayar arayüzü kullanılarak, doğrudan sosyal medyada başarılı bir şekilde gönderilen ilk mesaj olduğu düşünülüyor.

Amyotrofik Lateral Skleroz hastası Avustralyalı 62 yaşındaki Philip O'Keefe, nöroprostetik girişim Synchron tarafından geliştirilen endovasküler beyin-bilgisayar arayüzünü (BCI) kullanarak, 23 Aralık'ta sadece kendi düşüncelerinden oluşan tweet'i oluşturdu ve yayınladı.

“Tuş vuruşlarına ya da seslere gerek yok. Sadece #helloworldbci diye düşünerek oluşturdum bu tweet'i.” yazdı.

ALS'nin neden olduğu ilerleyici felci olan O'Keefe, bir takip mesajında ​​“Umudum, insanların düşünceleri aracılığıyla tweet atmasının yolunu açmak” dedi. Ayrıca birkaç soruyu yanıtladı ve tweetlerine yanıt veren birkaç mesajı beğendi.

ALS, konuşma veya yutma güçlüğü ile başlar, ancak kas sertliği, artan güçsüzlük ve nihayetinde felç olmak üzere ilerler. Stephen Hawking'i de bir şekilde etkileyen durum, 2014'te viral hale gelen çevrimiçi bir bağış toplama yarışması olan ALS Ice Bucket Challenge sayesinde daha fazla ün kazandı. O'Keefe, beyindeki ve omurilikteki sinir hücrelerini etkileyen erken başlangıçlı ve yavaş ilerleyen bir motor nöron hastalığı türü olan ALS nedeniyle istemli kaslarının çoğunun kullanımını kaybetti. Durumu kötüleştikten sonra Nisan 2020'de endovasküler Stentrode beyin-bilgisayar arayüzü aldı ve bağımsız olarak çalışamaz hatta yaşayamaz hale geldi. Sevdikleriyle yeniden bağlantı kurmak ve iş e-postaları göndermek için beyin-bilgisayar arayüzünü kullanıyor, ancak bu sistemi tweetlemek için ilk kez kullandı. Aslında Synchron, ilk kez birinin implante edilebilir bir beyin-bilgisayar arayüzü kullanarak doğrudan düşünce yoluyla sosyal medya üzerinden dünyaya mesaj gönderdiğini söylüyor.

 

Peki, nasıl çalışır? Boyundaki juguler ven yoluyla beyne bir düğüm implante edilir ve deri altına, göğüs içine yerleştirilir. Kafatasına delik açma veya açık beyin ameliyatına gerek kalmaz. Beynin istemli fiziksel hareketten sorumlu parçası olan motor kortekste oturur ve beyin sinyallerini alır. Kullanıcı, klavye açık bir ekrana bakabilir ve hangi harfi yazmak istediğini hayal edebilir. Göğüs üzerine yerleştirilen bir cihaz aracılığıyla, bir makine öğrenme algoritması daha sonra beyin verilerini işleyerek ve bu sinyalleri belirli dijital komutlara çevirir.

Bu süreç basit bir tweet yazmak için oldukça karmaşık gibi gelebilir, ancak O'Keefe bunun biraz pratikle oldukça kolay olduğunu öne sürüyor.

O'Keefe yaptığı açıklamada, "Bu teknolojiyi ilk duyduğumda, bana ne kadar bağımsızlık kazandırabileceğini biliyordum. Sistem şaşırtıcı olsa da bisiklet sürmeyi öğrenmek gibi. Pratik gerektiriyor, ancak bir kez yuvarlanıyorsun ve doğallaşıyor. Şimdi sadece bilgisayarda nereye tıklamak istediğimi düşünüyorum ve e-posta gönderebilir, banka işlemleri ve alışveriş yapabilir hale geliyorum. Şimdi Twitter üzerinden dünyaya mesaj gönderebilirim.” dedi.

“Bu eğlenceli tatil tweetleri aslında implante edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri alanı için önemli bir an. BCI'ların, felç nedeniyle işlevsel bağımsızlıklarının çoğu elinden alınmış Phil gibi insanlara verdiği bağı, umudu ve özgürlüğü vurguluyorlar. Beyin-bilgisayar arayüzümüz Stentrode'u gelecek yıl ABD'deki ilk insan araştırmasında geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz." şeklinde ekledi Synchron CEO’su Thomas Oxley.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/brain/man-with-als-sends-firstever-tweet-using-thoughts-and-braincomputer-interface/
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum