Alman bilimciler ışınlanmanın yolunu buldu
Alman fizikçiler, Star Trek filmini aratmayan bir başarı elde etti. Bilim insanları, maddenin bazı özelliklerine ilişkin bilgiyi anında kısa mesafelere iletmenin yolunu keşfetti.

Almanya’nın Jena kentindeki Friedrich Schiller Üniversitesi’nden bilim insanları, ışınlama yoluyla bilgi iletmenin bir yöntemini buldu. Üniversitenin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, çalışmada yer alan Alexander Szameit, anlık bilgi iletimini kuantum düzeyinde değil, ‘geleneksel’ makro dünyada gerçekleştirmenin yöntemini bulduklarını açıkladı. Bunun için birbirine bağlı farklı lazer ışınlarının kullanıldığı belirtildi.
Bilim insanlarının yaptığı sunuma göre, kuantum değil ‘klasik’ düzeyde ışınlar, belli bir hızla dönen özel polarize plakalar kullanılarak aralarında karıştırılabilir. Eğer bu ışınlar daha sonra CNOT işleminden geçirilirse bir ışının içindeki bilgi diğer bir ışına geçebilir.

KUANTUM DEĞİL KLASİK

Bu durumda bilgi olarak lazer ışınının polarizasyonu, yani ışının hangi yöne burulduğuna ilişkin bilgi kullanıldı. Szameit ve meslektaşlarının deneyleri, bilginin birbirine oldukça yakın mesafede bulunan iki lazer ışını arasında anında iletilebileceğini gösterdi.

IŞINLANMANIN EVRENSEL OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

Deney sonucu elde edilen başarı, ışınlamanın sadece kuantum dünyasının özelliği değil evrensel bir olgu olduğunu gösteriyor. Kuantum ve klasik ışınlamalar arasındaki fark, ilkinin odaksal olmayan nitelik taşıması ve tüm mesafelerde çalışabilmesi, diğerinin ise sadece çok kısa mesafelerde çalışabilmesinden ibaret.

Bilim insanları, keşfettikleri yöntemin insanı veya başka bir canlı organizmayı ya da cansız bir maddeyi bir noktadan diğerine ışınlamada kullanılamayacağını, ama kuantum ve klasik araçlar arasında iletişim kanallarını oluşturmak ve bilgi işlem cihazları içinde ani bilgi iletimi için kullanılabileceğini kaydetti.

Kaynak
http://tr.sputniknews.com/bilim/20160311/1021431825/star-trek-isinlanma.html#ixzz42xcxPxkv

İleri Okuma
http://www.upi.com/Science_News/2016/03/04/German-scientists-successfully-teleport-classical-information/8341457118688/
http://arxiv.org/pdf/1509.06217v2.pdf

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Atila
    Atila
    7 yıl önce

    Orijinal makalenin ozetine baktim, anlik bilgi iletimine dair bir seye rastlamadim. Zira ozellikle "independent of non-locality" demis yani quantum teorisindeki etkiden arindirmis (hani Einstein'in kabul edemedigi). Entanglement demis, mekanizmayi vermis, teleportation (baslikta isinlanma denilen sey) demis yani madde veya enerji iletmeksizin bilgi iletmis. Bunlara peki. Ama iletimin anlik olduguna dair bir iddia yok. Yaniliyorsam birisi soylesin ltf.