ABD’li gökbilimciler ‘uzaylılara’ mesaj göndermeye hazırlanıyor
Gökbilimciler, \'\'Evrende yalnız mıyız?\'\' sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. Bunun için uzaya mesaj gönderilmesi gündemde. Ancak plan kaygı uyandırıyor.

Amerikalı gökbilimciler, uzay araştırmalarında tartışma yaratan bir hamle yapmaya hazırlanıyor.

Plan, uzaya mesaj göndermek. SETIEnstitüsü’nden bir grup gökbilimci, eğer varlarsa, uzaylılarla iletişime geçmenin zamanının geldiği görüşünde.

Bunun için, yaşama elverişli olduğu düşünülen gezegenlere radyo sinyali gönderilmesi planlanıyor. Ancak plan kaygı uyandırıyor. Uzaya  mesaj göndermenin büyük risk olduğunu düşünen var.

Böyle bir hamlenin insanlığa felaketten başka bir şey getirmeyeceği düşünülüyor.  Bu projeye karşı çıkanlardan biri de Stephen Hawking. Hawking, insanların olabildiğince sessiz kalması gerektiğini söylüyor.

UZAYLILAR KAYNAKLARIMIZI SÖMÜREBİLİR

Ünlü fizikçi, yabancı uygarlıkların dünyayı istila edip, kaynakları sömürebileceği endişesi taşıyor. Kimilerine göre plan SETI Enstitüsü’nün kuruluş ilkesine de aykırı. SETI 30 yılı aşkın süredir uzayı dinliyor. Ancak henüz doğal olmayan bir ses işitmiş değil.

“Bir duyan olur” umuduyla uzak gezenlere mesaj gönderme planı hayata geçse bile haberleşme oldukça zaman alan bir süreç. Eğer uzaylılar varsa, en yakın gezegenle iletişim kurmak bile 9 yıl alacak.

Kaynak: NTV


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum