Patlayan Baloncuklar Bazen Işık Yayabilir, Bu Olayın Arkasında Kuantum Mekaniği Görünüyor 
Patlayan Baloncuklar Bazen Işık Yayabilir, Bu Olayın Arkasında Kuantum Mekaniği Görünüyor 

Sonolüminesans fenomeni, bilim insanlarını on yıllardır büyülemiştir. Sesle uyarıldıktan sonra sıvı içindeki bir baloncuk patladığında ve Güneş'in yüzeyinin enerjisine uygun ışık saldığında olan olaydır. Bu sürecin arkasındaki kesin mekanizmalar belirsizdir ancak yeni araştırmalar, sürecin doğada kuantum olduğuna dair kanıtlar bulmuştur. 

Sonolüminesans sadece laboratuvarlar alanına indirgenmez. Yeni bir ön baskı makalesine göre, henüz gözden geçirilmemiş, bu tek kabarcık patlaması tarafından yayılan fotonlar - ışık parçacıkları - bir kuantum süreci ile tutarlı olmak için doğru imzaya sahipler. 

“Dünyada üç çeşit ışığımız var. Ya lazerdirler ve bir lazer yaratmak için çok fazla zaman ve enerji harcamanız gerekir ya da termaldirler, bu genellikle Güneş'ten veya bir tungsten lambasından ya da bir hidrojen lambasından vb. aldığımız ışıktır." diyor Kanada, Ottawa Üniversitesi'nden kıdemli yazar Ebrahim Karimi IFLScience'a. 

Ekip, tek kabarcıklı sonolüminesansı, fotonların ilişkili olduğunu ve bir kez analiz edildiğinde emisyonlarının, bir lazer kaynağından veya daha geleneksel bir termal emisyondan elde edilecek şeye benzemediğini anlamalarına izin veren üç farklı kurulumla araştırdı. 

"Fotonların belirli bir istatistikte geldiğini gözlemledik. Ve bu özel istatistik alt-Poissonian olarak bilinir," diye açıkladı Karimi, IFLScience'a. "Ve bu, bu fenomenin doğası gereği kuantum, tamamen kuantum ve klasik bir analogu olmadığının bir teyidi."

Lazerler ve termal ışık kaynakları, klasik bir elektromanyetik ışık anlayışı kullanılarak tanımlanır. Ancak alt Poisson dağılımına sahip kaynakların klasik dünyada karşılığı yoktur. 

Bu keşif birkaç nedenden dolayı oldukça heyecan vericidir. Hala sonolüminesansı örten gizemler hakkında fikir veriyordur. Ancak ekip araştırmayı planlarken, kuantum ışık kaynağı oluşturmanın daha ucuz ve daha kolay bir yolunu da sağlayabilir. 

Karimi, üretilen fotonların dolaşık çiftler olduğuna inanıyor - bu, oluşan her bir çiftin, birbirlerinden ne kadar uzaklaşırlarsa ayrılsınlar tek bir kuantum hali olduğu anlamına geliyor. Bir sonraki araştırmaları, durumun böyle olup olmadığını ortaya çıkarabilir. Ve eğer bu doğruysa ve sonolüminesans, hepsi birbirine dolanmış bir avuç foton üretecek şekilde küçültülebilirse, bu, pahalı lazerler ve hafif ekipman gerektiren birçok başka bilimsel araştırmada çok yararlı olabilir. Kaynak:

https://www.iflscience.com/physics/bubbles-popping-can-sometime-emit-light-and-quantum-mechanics-appears-to-be-behind-it/
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum