ABD Artık Uydu Karşıtı Füze Testleri Başlatmayacak, Diğer Ülkeleri Bunları Yasaklamaya Çağırdı
ABD Artık Uydu Karşıtı Füze Testleri Başlatmayacak, Diğer Ülkeleri Bunları Yasaklamaya Çağırdı

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ABD'nin artık uydu karşıtı füze testleri yapmayacağını söyleyerek, uzay güvenliği için yakın zamanda verdiği bir sözde bunları "tehlikeli" ve "pervasız" olarak nitelendirdi. Bu tür testler, Rusya, Çin ve Hindistan da dahil olmak üzere birçok başka ülke ve ayrıca ABD'nin kendileri tarafından kendi uydularına karşı gerçekleştirildi, ancak kontrolsüz yıkım önemli uzay enkazlarına neden oldu. Şimdi ABD, diğer ülkeleri de aynı şeyi yapmaya ve artık bu testleri yapmamaya çağırıyor.

Harris, Vandenberg Uzay Kuvvetleri üssünde yaptığı konuşmada, "Basitçe söylemek gerekirse, bu testler tehlikelidir ve onları gerçekleştirmeyeceğiz." dedi.

ABD daha önce 2008 yılında, modifiye edilmiş bir SM-3 füzesinin arızalı bir keşif uydusunu yok etmesiyle uydu karşıtı füze testleri gerçekleştirdi. Daha yakın zamanlarda Rusya, Sovyet döneminden kalma bir uyduya karşı benzer bir test yaptı. Bu, doğrudan ISS'nin yolunda bir şarapnel bulutuyla sonuçlandı ve gemideki astronotların barınmasına neden oldu. ABD eylemi kınadı, ancak Rusya ABD'yi “ikiyüzlü” olarak nitelendirerek yanıt verdi.

ABD Uzay Komutanlığı Komutanı James Dickinson yaptığı açıklamada, "Rusya, tüm uluslar için uzay alanının güvenliği, emniyeti, istikrarı ve uzun vadeli sürdürülebilirliği için kasıtlı bir ihmal gösterdi." dedi.

Başkan Yardımcısı Harris'in en son açıklaması, yönetimin bu testleri sona erdirmeye kararlı olduğunu belirtiyor ve diğer ülkeleri, düşük yörüngeli uyduların güvenliğini sağlamak için gelecekteki uydu karşıtı testleri tamamen yasaklamaya çağırıyor.

Harris konuşmasında, "Bu enkaz astronotlarımızın, uydularımızın ve büyüyen ticari varlığımızın güvenliği için bir risk oluşturuyor. Saatte binlerce mil hızla giden bir basketbol topu büyüklüğündeki bir uzay çöpü bir uyduyu yok eder. Bir kum tanesi kadar küçük bir enkaz bile ciddi hasara neden olabilir." dedi.

Giderek daha fazla ticari uydu yörüngeye fırlatıldığından uzay çöpü artan bir sorun haline geliyor. Yaklaşık 27.000 parça büyük enkaz, Savunma Bakanlığı'nın küresel Uzay Gözetleme Ağı (SSN) tarafından sürekli olarak izleniyor, ancak doğru bir şekilde izlenemeyecek kadar küçük olan çok daha fazlası var. Bunlardan 23.000'i bir softboldan daha büyük ve inanılmaz hızlarda Dünya yörüngesinde dönüyor ve hem uydular hem de ISS gibi mürettebatlı uzay istasyonları için farklı tehditler oluşturuyor.

Bu tür çabalar küresel işbirliği gerektirecek olsa da, artık uzay çöpü üretimini sınırlamaya çalışmak için çok sayıda çaba uygulanmaktadır. Şu anda durum böyle olmasa da, füzeler düzenli olarak kullanılacaksa, uydu karşıtı füzelerin yasaklanması, hurda üretimini hafifletmek için bir yol olabilir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/us-will-no-longer-launch-antisatellite-missile-tests-urges-other-nations-to-ban-them/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum