2022'nin En İyi Beş Uzay ve Fizik Haberi
Bu yıl uzay ve fizik için ilginç bir yıldı, hadi en büyük haberlerden bazılarını hatırlayalım.

JWST, astronomi araştırmaları açısından büyük bir yıl olmasını sağladı, ancak başka pek çok büyük (ve çok, çok küçük) haber de vardı.

 

JWST'den Gelen İlk Görüntülerin Keyfini Çıkarın

 

Evrende Kızılötesi Bir Göz

Herkesin tahmin ettiğinden daha fazla gecikme ve maliyet aşımlarıyla, bekleyiş uzun sürdü - ancak JWST, nihayet geçen yıl fırlatıldıktan sonra, karmaşık açılım sürecinde usulca ilerledi. Temmuz ayında, dünyaya yayınlanan beş çarpıcı görüntü ile, ilk sonuçları bildirildi. O zamandan beri, birbiri ardına büyük ilerlemeler kaydedildi.

Muhtemelen JWST'nin en önemli başarıları, en eski yıldızları ve galaksileri görerek, zamanın başlangıcına kadar yaptığı gözlemlerde olmuştur. Gerçekten de, JWST'nin bulduğu bazı galaksiler, Büyük Patlama'dan o kadar kısa bir süre sonra oluşmuş gibi görünüyor ki, standart kozmoloji modeline meydan okuyabilirler. Bunun, erken evren hakkındaki fikirlerimizin temelden gözden geçirilmesini mi, yoksa sadece biraz daha doğru tarihlemeyi mi gerektireceğini zamanla göreceğiz.

Şimdiye kadar fırlatılan en güçlü uzay teleskobu, eşsiz Jüpiter ve Titan görüntüleriyle Samanyolu'ndaki ve hatta kendi güneş sistemimiz içindeki cisimlere bakışımızı da değiştirdi. Bazıları yaşanabilir bölge içinde olan en az yedi kayalık dünya içeren TRAPPIST-1 sistemiyle ilgili ilk gözlemleri, daha da büyük keşiflerin gelme olasılığını destekliyor.

 

Higgs Bozonu Parçacığı 10 Yaşında

 

Parçacıkların İçindeki Parçacıklar

Gökler dikkatleri üzerine çekse de, bu yıl atom altı biliminde çok şey oldu. Higgs Bozonu'nun dünyadaki en güçlü makine kullanılarak keşfedilmesinden on yıl sonra, çok daha mütevazı cihazlar, eksenel Higgs modu olarak bilinen ilgili bir kuantum uyarımını ortaya çıkardı.

Ayrıca gizemli bir dördüncü tip nötrino için de kanıt ortaya çıktı. Ancak, hepimizin kuantum mekaniğinden bildiği, ve bazı durumlarda sevdiği, akıl almaz "bu doğru olamaz" duygusu için, protonların, protonun kendisinden daha ağır kuarklar içerdiğinin keşfini geçmek zor.

 

NASA'nın DART Görevi, Dimorphos Asteroidine Tam İsabet Etti

 

Gökyüzünden Korunma

Dünya, savaş gibi insan faaliyetleri nedeniyle daha tehlikeli bir yer haline gelmiş olabilir, ancak bu, dış tehditleri savuşturmada ilerleme kaydedilen bir yıldı. NASA'nın Çift Asteroit Yeniden Yönlendirme Testi (DART), bir asteroidin yörüngesini bir uzay aracını ona çarparak önemli ölçüde değiştirmenin mümkün olduğunu kanıtladı ve Dimorphos'un daha büyük asteroit Didymos etrafındaki yörüngesini 32 dakika kısalttı.

Çalışma, Dünya'ya giden bir yörüngede ciddi hasar verecek kadar büyük asteroitler keşfettiğimizde bize olası bir araç sunuyor. Ancak gelen tehditlerle başa çıkmak için onları tespit edebilmemiz gerekiyor ve bu yıl bu cephede de ilerleme kaydedildi. Kasım ayında, Kanada üzerinde küçük bir asteroit yandı, daha önce milyarlarca kez olan bir şey. Ancak bu sefer NASA onu önceden yakaladı ve çarpma yerini, en azından kıtaya kadar, tahmin etti.

Ayrıca, sekiz yılın en büyük yeni tespiti de dahil olmak üzere, gezegensel kör noktamızda (Güneş'in parlaması) saklanan potansiyel olarak tehlikeli üç asteroit bulduk.

Diğer yandan, insanlık, ortadan kaldırabileceğimiz herhangi bir tehdidi, kontrolsüz bir yeniden girişle Dünya'ya düşen bir başka Long March roketiyle telafi etmeye kararlı görünüyor.

 

The inside of KSTAR.

 

Füzyon Sonunda Geliyor

Onlarca yıllık vaatlerden sonra, kontrollü nükleer füzyonun uygulanabilir bir enerji kaynağı haline gelmesi yönünde önemli ilerlemeler kaydedildi. Eylül ayında, Kore Süper İletken Tokamak Gelişmiş Araştırma cihazı, çoğu füzyon araştırmasında kullanılan 100 milyon °C plazmayı daha önce başarılandan daha saf ve kararlı hale getirebileceğini kanıtladı. Bunun, şu anda yapım aşamasında olan ITER'in ticari bir füzyon tesisinin uygulanabilirliğini göstermesine imkan vermesi umulmakta.

Ardından, Aralık ayında ABD Ulusal Ateşleme Tesisi, hidrojenin döteryum ve trityum izotoplarının kaynaşmasını sağlamak için lazer ateşlediklerini ve lazerlerin sağladığından daha fazla enerji açığa çıkardıklarını duyurdu.

Ne yazık ki, bu gelişmeler, insanları pratik füzyonun olduğundan daha yakın olduğuna inandırabilecek şekillerde, geniş çapta bildirildi. NIF lazerlerin sağladığından daha fazla enerji üretse de, hem lazerlere güç vermede hem de ısı çıkışını elektriğe dönüştürmede muazzam verimsizlikler var. Bir şehre güç vermek şöyle dursun, sistemin kendi kendini sürdürebilmesini sağlayacak kadar elektriğin üretilmesine hâlâ onlarca yıl var.

 

Orion'un Yeni Ay ve Dünya Görüntüleri Nefes Kesiyor

 

Gerçekten Ay'a Ve Belki de Yüzeyine Geri Dönüyoruz

Siyasetçiler onlarca yıldır insanların aya dönmesinden bahsediyorlar, dolayısıyla kuşkucu olmak kolay. Ancak, başarılı Artemis I görevi, bunun sonunda gerçekleşeceğini gösteriyor. 1972'deki son Apollo görevinden bu yana birçok robot araç Ay'ın yörüngesine gönderilmiş veya Ay'a inmiş olsa da, Artemis farklıdır.

Görevini tamamlayan Orion uzay aracı, insanları güvenli bir şekilde taşıyabilecek kapasitede ve bunu 18 ay içinde yapması planlanıyor. Bu süreçte pek çok gecikme yaşandı ve muhtemelen daha fazlası da olacak, ancak artık astronotların yakında bir Ay uçuşu gerçekleştireceklerine dair çok az şüphe var gibi görünüyor. Bundan sonra, 2025 için iniş planlanıyor ve bu, uzun süre araştırma yapabilen uzun vadeli üsler için zemin hazırlayacak ve sonunda Apollo'nun kaldığı yerden devam edecek.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum