Advertisement
2022 Avrupa Tarihinin En Sıcak Yazı Oldu
2022 Avrupa Tarihinin En Sıcak Yazı Oldu

Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada, 2022 yazının Avrupa'nın kaydedilen tarihinin en sıcak yılı olduğunu ve kıtanın şiddetli sıcak hava dalgaları ve yüzyıllardır görülen en kötü kuraklıktan muzdarip olduğunu söyledi.

Kayıtlardaki en sıcak beş yılın tümü, 2016'dan sonra gerçekleşti.

Bu durum çıra ormanlarını yarattı, yıkıcı ve bazen ölümcül orman yangınları riskini artırdı.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S), Avrupa'daki sıcaklıkların "bir bütün olarak hem Ağustos ayı hem de yaz (Haziran-Ağustos) için rekor düzeyde en yüksek" olduğunu söyledi.

Veriler, Ağustos ayının, 1979'da kayıtların başlamasından bu yana kıtadaki en sıcak ay olduğunu gösterdi ve Ağustos 2021'de belirlenen önceki rekoru 0,4 santigrat derece geride bıraktı.

Haziran-Ağustos 2022 arasındaki sıcaklıklar 1991-2020 tarihi ortalamasından 1,34 C daha sıcakken, Ağustos ayı ortalamadan 1,72 C daha yüksekti.

Bu, Avrupa'da yaz mevsimini, iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşması'nın küresel ısınmayı sınırlamaya çalıştığı sıcaklık aralığının içine yerleştiriyor.

Uydu verileri yalnızca birkaç on yıl öncesine uzanmasına rağmen, bir Kopernik sözcüsü AFP'ye, hizmetin 2022'nin Avrupa'nın en sıcak yazı olduğundan emin olduğunu ve sanayi çağının ilk aşamalarında 1880'e kadar uzandığını söyledi.

Avrupa bu yıl bir dizi sıcak hava dalgası tarafından hırpalandı, birçok ülkede sıcaklık rekorları kırıldı ve sıcaklık İngiltere'de ilk kez 40C'yi aştı.

Copernicus Atmosfer İzleme Servisi (CAMS) geçen ay, 2022'nin zaten orman yangınları için rekor bir yıl olduğunu ve Ocak ayından bu yana Avrupa'da yaklaşık 660.000 hektarın yandığını söyledi.

CAMS, Fransa'daki yangınların, kayıtların başladığı 2003 yılından bu yana orman yangınlarından kaynaklanan en yüksek karbon kirliliği seviyelerini gördüğünü söyledi.

AB geçen ay, kıtayı kavuran mevcut kuraklığın en az 500 yılın en kötüsü olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu'nun Küresel Kuraklık Gözlemevi'nin son bülteni, kıtanın yüzde 47'sinin şu anda kuraklık uyarılarıyla kaplandığını, yani toprağın kuruduğunu söyledi.

Bu da bitki örtüsünün stres belirtileri gösterdiği ve kıtanın sonbahar hasadı ile ilgili endişeleri artırdığı anlamına geliyor.

Kıdemli C3S bilimcisi Freja Vamborg, "Avrupa genelinde yoğun bir dizi sıcak hava dalgası, olağandışı kurak koşullarla birleştiğinde, Avrupa'nın birçok yerinde sıcaklık, kuraklık ve yangın açısından rekorlarla dolu, toplumu ve doğayı çeşitli şekillerde etkileyen, aşırılıklarla dolu bir yaza yol açtı" dedi.

Veriler, yalnızca Avrupa için değil, aynı zamanda yaz için de rekor Ağustos sıcaklıklarına sahip olduğumuzu gösteriyor.

Küresel düzeyde, Ağustos 2022, kaydedilen en sıcak ortak Ağustos oldu. Monitör, ortalama sıcaklığın 1991-2020 aylık ortalamasından 0,3C daha yüksek olduğunu söyledi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum