Bilim İnsanları En Karanlık Dürtülerinizin Arkasındaki İtici Gücü Belirlediler
Bilim İnsanları En Karanlık Dürtülerinizin Arkasındaki İtici Gücü Belirlediler

Psikologlar buna karanlık üçlü diyorlar: insan doğasının en kötü niyetli üç eğiliminin kesişimi; psikopati, narsisizm ve Makyavelizm.

Ama gerçekler daha derine iniyor ve daha da karanlık. Ayrıca bencillik, sadizm, kindarlık ve daha fazlası var. Ve yeni araştırmaya göre, yüzeydeki tüm en kötü eğilimlerimizin arkasında insan karanlığının merkezi, ortak bir çekirdeği yatıyor.

2018 yılında yapılan bir çalışmada, Almanya ve Danimarka'dan psikologlar, en karanlık dürtülerimizin arkasındaki bu itici gücün haritasını çıkardılar ve ona bir isim verdiler. Kişiliğin yeni tanımlanan Karanlık Faktörü D ile tanışın.

D faktörünün teorik çerçevesinin temelleri, g faktörü olarak bilinen şeyde vardır: İngiliz psikolog Charles Spearman tarafından bir asırdan fazla bir süre önce bir tür bilişsel testte iyi performans gösteren bireylerin iyi puan alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gözlemlediği zaman önerilen bir yapı.

Danimarka Kopenhag Üniversitesi’nden psikolog Ingo Zettler, "Aynı şekilde, insan kişiliğinin karanlık yönlerinin de ortak bir paydası vardır, bu da -zekaya benzer şekilde- hepsinin aynı eğilimsel durumunun bir ifadesi olduğu söylenebilir" diye açıklıyor.

2.500'den fazla katılımcıyı içeren dört ayrı çalışmada, Zettler ve diğer araştırmacılar, katılımcılara dokuz farklı karanlık kişilik özelliğinin seviyelerini ölçmek için tasarlanmış sorular sordu. Bu alanlar egoizm, Makyavelistlik, ahlaki uzaklaşma, narsisizm, psikolojik yetkilendirme, psikopati, sadizm, bencillik. ilgi ve kıskançlık şeklinde sıralandı.

Bunu yapmak için katılımcılardan bir dizi değişken 'karanlık' ifadeye katılmamaları istendi, örneğin: "Özel olduğumu biliyorum çünkü herkes bana bunu söyleyip duruyor", "İstediğimi elde etmek için her şeyi söylerim", "Burada ve orada köşeleri kesmeden ilerlemek zor" ve "İnsanları incitmek heyecan verici olurdu".

Tüm yanıtlar ellerindeyken, araştırmacılar istatistiksel bir analiz yürüttüler ve sonuçlar, bu karanlık özelliklerin tümü farklı olsa da kendilerini farklı şekillerde ortaya koyan merkezi çekirdek karanlık faktörü D nedeniyle hepsinin bir dereceye kadar örtüştüğü ortaya koyuldu.

Zettler, "Belli bir kişide, D faktörü kendini çoğunlukla narsisizm, psikopati veya diğer karanlık özelliklerden biri veya bunların bir kombinasyonu olarak gösterebilir" diyor.

"Fakat çeşitli karanlık kişilik özelliklerinin ortak paydasını haritalandırmamızla, kişinin yüksek bir D faktörüne sahip olduğu kolayca tespit edilebilir. Bunun nedeni, D faktörünün, bir kişinin bir veya daha fazla kişiyle ilişkili davranışlarda bulunma olasılığını göstermesidir."

Araştırma oldukça şaşırtıcı sonuçlar sunuyor ayrıca, araştırmacıların sözüne inanmak zorunda değilsiniz: D testine kendiniz girebilirsiniz.

Ekip, bir anket aracılığıyla kendi D puanınızı ölçebileceğiniz çevrimiçi bir portal kurdu.

Gerçekte ne kadar karanlık olduğunuza dair kişisel merak bir yana, araştırmacılar bulgularının bir gün psikoloji ve terapide yeni keşiflere yol açabileceğini ve insanların kötü niyetli davranışlarını nasıl yorumladığımıza dair anlayışımızı geliştirebileceğini söylediler.

Zettler, "Örneğin, aşırı şiddet, şirket veya kamu sektörlerinde kuralları çiğneme, yalan söyleme ve aldatma durumlarını sürekli gözlemliyoruz. Burada, bir kişinin D faktörü hakkında bilgi, o kişinin yeniden suç işleme veya daha zararlı davranışlarda bulunma olasılığını değerlendirmek için yararlı bir araç olabilir" dedi.

Bulgular Psychological Review'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum