1000'den Fazla Bacağı Olan Kırkayak, Dünya Rekorunu Kırdı
1000'den Fazla Bacağı Olan Kırkayak, Dünya Rekorunu Kırdı

Kırkayak ile çıyan arasındaki fark nedir? Kırkayaklar her segmentin altına iki çift bacak yerleştirirken çıyanlar sadece bir çift bacak taşır. Bu, Latince bin (mille) ve ayak (ped) anlamına gelen kırkayak adına yansır ve onlara "bin bacaklı" takma adı verilir. Bir kırkayakta bugüne kadar bulunan en çok bacak 750 olduğu için, bu uzun bir süredir yanlış kullanılan bir takma isimdi, ama şimdi her şey değişti.

Avustralya'nın Doğu Goldfields Eyaletindeki bir maden arama sondaj deliğinde yaklaşık 60 metre yerin altında bulunan kırkayak Eumillipes Persephone ile tanışın. E. Persephone türüne oranla bacak sayısı açısından çok daha gelişmiş. 1.306 bacağı bulunan canlı, tek bir hayvan üzerinde en fazla sayıda bacak ünvanını alarak bir rekora imza attı. Keşif Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Fotoğraf: Kırkayaklar, vücutlarının her bölümünde iki çift bacak olması bakımından çıyanlardan farklıdır.

Rekor kıran kırkayak türünün adı, Eumillipes Persephone, Yunanca doğru (eu) ve Latince bin ayak (mille, pes) kelimesinden türetilmiştir. Bu çok ayaklı yaratığın tek "bin bacaklı" olduğuna bir göndermedir, çünkü 750'den az bacaklı tüm akrabalarının aksine, gerçekten binden fazla bacağa sahiptir. Persephone ismi ise, Yunan yeraltı tanrıçası onuruna seçildi.

Persephone tamamen gözsüz ve pigmentasyonu yok. Pek çok tür troglomorfik olduğundan, yani tüm hayatlarını karanlıkta, yeraltında veya mağaralarda yaşadıkları için, gözleri olmadan keşfedilen ilk kırkayak değil. Tüm yaşamı zifiri karanlıkta, ışıktan bir haber geçtiğinden, muhtemelen gözlerini evrimsel süreçte kaybettiler.

Myriapoda hayranları için heyecan verici bir haber daha var. Araştırmacılar E. Persephone’nin bulunduğu bölgenin olağanüstü bir biyolojik çeşitlilik deposu olduğunu vurguladı ve madencilik alanında bulunacak daha çok şey olduğunu umduklarını belirtti.

Fotoğraf: E. Persephone'nin koni şeklindeki gaga kafası, ışıkta asla dışarı çıkmadığı için göze ihtiyaç duymaz.

Çalışma yazarları, "Batı Avustralya'daki bu bölgeye troglomorfik Eumillipes türlerinin bulunup bulunmadığı belirsiz, ancak potansiyel olarak zengin bir keşif yolu" dedi.

Batı Avustralya'nın Doğu Goldfields Eyaleti'nin çok bacaklı canlı örnekleri için potansiyel bir hazines- olması ışığında, araştırmacılar biyolojik çeşitliliği korumak ve bölgedeki vahşi yaşamın daha iyi korunmasını sağlamak için yetkililere baskı yapıyorlar. Mineral bakımından zengin toprak madencilik için iyi bir yer olsa da aynı zamanda yer altı yaşamındaki çeşitlilik için akademik ilginin odağında.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum