1 Kilometre Uzunluğundaki Asteroit İki Hafta İçinde Dünyaya Yaklaşacak
1 Kilometre Uzunluğundaki Asteroit İki Hafta İçinde Dünyaya Yaklaşacak

Taş asteroit (7482) 1994 PC1, 18 Ocak 00:51’de Dünya’nın yakınından güvenli bir şekilde geçecek. 1 kilometre uzunluğundaki nesne, gezegenimize çok yaklaştığı ve çarparsa inanılmaz bir yıkıma neden olacak kadar büyük olduğu için potansiyel olarak tehlikeli bir nesnedir. Neyse ki, Ay'dan beş kat daha uzak bir mesafeden geçecek, bu da Dünya'dan 1,98 milyon kilometreden fazla bir uzaklık.

Bu geçiş önümüzdeki 172 yıl içinde en yakın olanıdır, bu nedenle tehlikeli olma potansiyeline rağmen, bu uzay kayasının yakın zamanda gezegenimize çarpmayacağından emin olabiliriz. 5 milyon kilometrenin altındaki bir sonraki yakın geçiş de 18 Ocak 2105'te olacak ve ondan sonraki de 20 Ocak 2194'te olacak. Her iki durumda da, asteroit iki hafta içinde olacak olan geçişten çok daha uzaktan geçecek.

Asteroit, 1994 yılında Avustralya'nın Coonabarabran kentindeki Siding Spring Gözlemevi'nde Robert McNaught tarafından resmen keşfedildi. Bununla birlikte, gözlemler aslında bundan yirmi yıl öncesine, Eylül 1974'e kadar uzanıyor. Bu uzun gözlem yayı, gökbilimcilerin asteroitin yörüngesini çok doğru bir şekilde ölçmesine izin verdi. Yakın geçişindeki belirsizlik 150 kilometreden daha azdır.

Asteroid (7482) 1994 PC1, S-tipi olarak sınıflandırılır. Yani, silisli malzeme bakımından zengin, genellikle orta derecede parlak, sıklıkla demir ve magnezyum-silikatlardan oluşur. Karbonlu C-tipinden sonraki en yaygın ikinci asteroit türüdür.

Gökyüzündeki bu uzay taşını gözlemlemekle ilgileniyorsanız, iyi bir teleskopa ihtiyacınız olacak.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/kilometerlong-asteroid-will-zoom-past-earth-in-two-weeks/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum