Yeni Çalışma Bulgularına Göre Anksiyetenin Anneden Kıza Geçme Olasılığı Daha Yüksek
Yeni Çalışma Bulgularına Göre Anksiyetenin Anneden Kıza Geçme Olasılığı Daha Yüksek

Araştırmalar kaygı bozukluklarının anneden kıza geçtiğini ve kaygısız bir babaya sahip olmanın erkek çocukları bu durumundan koruduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, daha önce duygudurum bozukluğu riski taşıyan ailelere odaklanan bir araştırmaya katılan, 10 yaş civarında yaklaşık 400 Kanadalı çocuktan alınan bilgilerle oluşturulan bir veri setini inceleyerek, kaygının gelişimi incelediler.

Genetik daha büyük bir rol oynasaydı, anne veya babanın kaygı durumuna bakılmaksızın, her iki cinsiyetten çocuklarda aynı oranda kaygı bozuklukları ortaya çıkacaktı.

Çocuklar, kendilerine model oldukları ve aynı cinsiyetten bir ebeveynden öğrendikleri için kaygı bozuklukları geliştiriyor olsaydı, anneden kıza ve babadan oğula farklı bir taşınma örüntüsü beklenirdi.

İkincisi, en azından bir dereceye kadar, araştırmacıların ortak karar verdikleri şey gibi görünüyor.

Araştırmada, anksiyete bozukluğu olan aynı cinsiyetten bir ebeveyni olan çocukların, yaşıtlarına kıyasla neredeyse üç kat daha fazla aynı durumu geliştirme şansı gösterildi.

Bir annenin kaygı bozukluğu, kızının kaygı durumu teşhisi konma riskini artırdı.

Babalarında varsa, oğulların kaygı bozukluğu olma olasılığı daha fazla değildi, ancak babalarında kaygı bozukluğu yoksa, bu, oğlunun bir kaygı bozukluğu geliştirme riskini azalttı.

Çalışma gözlemsel ve retrospektif olduğu için sebep sonuç gösterilemedi.

Bununla birlikte, araştırmacılar, nedensel bir bağlantı kurulursa, ebeveynleri kaygı için tedavi ederek kaygı bozukluklarının nesiller arası geçişini önlemenin mümkün olabileceğini söylüyorlar.

Önceki çalışmalar, kaygının çocukların ebeveynlerinden aldıkları öğrenilmiş bir davranış olabileceğini göstermiştir.

Örneğin, bir çocuk yazım testine hazırlanırken ebeveynlere rastgele ya endişeli ya da sakin davranmaları talimatının verildiği bir deney, çocukların bu tutumu yansıttığını ve endişeli bilişler ve kaçınma davranışları geliştirdiğini gösterdi.

Diğer çalışmalar da ebeveyn kaygı bozukluklarını, çocuklarında daha yüksek kaygı bozuklukları olasılığıyla ilişkilendirmiştir.

Makale JAMA Network Open'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum