Yemeğin ne kadar ısındığını gösteren akıllı mikrodalga fırın
Mikrodalga fırınlarda yiyecek ısıtırken yaşanan en büyük sıkıntı, yiyeceğin içinin soğuk kalması veya bir kısmının ısınırken, diğer kısmının yeterince ısınmaması oluyor.

Ön tarafında sıradan bir cam yerine termal görüş sağlayan özel bir ekranın bulunduğu fırında yemek ısındığı esnada ısının hangi bölgelere dağıldığı gözlemlenebiliyor. Mavi bölgeler henüz o kısmın ısınmadığını gösterirken, renk kırmızıya doğru gittikçe yemek de hazır hale geliyor. Yiyeceğin tüm bölümleri beyaz olduğunda ise söz konusu yiyecek servise hazır oluyor.

Bu akıllı mikrodalga fırının tek özelliği bu değil elbette. Akıllı telefondaki uygulamaya termal görüntüleri aktarabilen fırın sayesinde farklı işlerle uğraşırken yemeğin durumu öğreniliyor. Ayrıca eğer istenirse yemek tamamen ısındığı zaman fırının otomatik olarak kapanması da sağlanabiliyor.

Eski NASA mühendisi olan Mark Rober‘in bu fikri şu an için yatırımcıların desteğini bekliyor. Rober’in şimdilik tek istediği ise fikri beğenen kişilerin fırının sitesi üzerinden imza vermesi. Böylece fikir daha fazla kişiye ulaşabilir ve bir gün bu oldukça başarılı mikrodalga fırın hayali gerçeğe dönüşebilir.Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum