Yaşam Boyu Sigara İçen Pek Çok Kişide Neden Akciğer Kanseri Görülmüyor
Yaşam Boyu Sigara İçen Pek Çok Kişide Neden Akciğer Kanseri Görülmüyor

Sigara içmek akciğer kanseri için bir numaralı risk faktörüdür ve tütün ürünleri Amerika Birleşik Devletleri'nde akciğer kanseri ölümlerinin yüzde 90'ına neden olur.

Şüphesiz, kendinizi akciğer kanserine karşı korumanın en güvenli yolu sigara içmekten kaçınmaktır, ancak aynı zamanda, yaşam boyu sigara içenlerin hepsinin kansere yakalanmaya mahkûm olmadığı da doğrudur.

Aslında, büyük çoğunluk kanser olmuyor. Bilim insanları uzun süredir nedenini merak ediyor ve yeni bir çalışma, genetiğin önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Araştırmacılar, sigara içen ancak asla akciğer kanseri gelişmeyen insanlar arasında doğal bir avantaj buldular. Bu insanların akciğerlerini kaplayan hücrelerin zamanla mutasyona uğrama olasılığı daha düşük görünüyor.

Bulgular, düzenli olarak sigara içildiğinde bile ortaya çıkan kanserlere karşı koruma sağlayabilen DNA onarım genlerinin bazı bireylerde daha aktif olduğunu gösteriyor.

Çalışma, hiç sigara içmeyen 14 ve hafif, orta ve ağır sigara içicilerinin 19'unun bronşlarından alınan genetik profillerden yararlandı.

Katılımcıların akciğerlerinden toplanan yüzey hücreleri, genomlarındaki mutasyonları ölçmek için ayrı ayrı dizildi.

Albert Einstein Tıp Fakültesi'nden epidemiyolog ve göğüs hastalıkları uzmanı Simon Spivack, "Bu akciğer hücreleri yıllarca, hatta on yıllarca hayatta kalır ve bu nedenle hem yaş hem de sigara ile mutasyonlar biriktirebilir" diye açıklıyor.

"Tüm akciğer hücre tipleri arasında, bunlar kansere dönüşme olasılığı en yüksek olanlar arasındadır."

Yazarlara göre, bulgular insan akciğerindeki mutasyonların doğal yaşla birlikte arttığını ve sigara içenler arasında DNA hasarının daha da önemli olduğunu "kesin bir şekilde göstermektedir".

Tütün dumanı uzun süredir akciğerde DNA hasarını tetiklemekle ilişkilendiriliyor, ancak yeni çalışma, tüm sigara içenlerin aynı gemide olmadığını buldu.

Birinin içtiği miktar, hücre mutasyon oranlarındaki artışla bağlantılıyken, günde yaklaşık 23 yıl sigara içilmesine eşdeğer bir süreden sonra, bu risk platoya ulaşır.

Spivack, "En ağır sigara içenler en yüksek mutasyon yüküne sahip değildi" diyor.

"Verilerimiz, bu bireylerin daha fazla mutasyon birikimini baskılamayı başardıkları için yoğun sigara içmelerine rağmen bu kadar uzun süre hayatta kalabildiklerini gösteriyor. "

Bulgular, yaşam boyu sigara içenlerin yüzde 80 ila 90'ının neden hiçbir zaman akciğer kanseri geliştirmediğini açıklamaya yardımcı olabilir. Ayrıca, hiç sigara içmemiş bazı kişilerin neden tümör geliştirdiğini açıklamaya da yardımcı olabilir.

Toksik tütün dumanı akciğerde ekstra hücre mutasyonlarını tetikliyor gibi görünse de, bu mutasyonların tümörlere dönüşmesi, vücudun DNA'yı ne kadar iyi tamir edebileceğine veya DNA hasarını ne kadar azaltabileceğine bağlıdır.

DNA onarımı ile ilgili genler kalıtsal veya edinilebilir ve onarım genlerinin susturulması önceki araştırmalarda tümör gelişimi ile ilişkilendirilmiştir.

Bir kişinin kanser riskini etkileyen tek faktör genler değildir. Çevresel faktörler, vücuttaki tümör gelişimini etkileyen besinler diğer örneklerin arasındadır.

Bir bireyin vücudunu DNA'yı onarmada daha iyi yapan şey hala tartışmaya açıktır ve muhtemelen karmaşıktır, ancak yeni bulgular bu sürecin akciğer kanseri gelişimi ile yakından bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Genetikçi Jan Vijg, "Artık birinin DNA onarımı veya detoksifikasyon kapasitesini ölçebilecek, akciğer kanseri riskini değerlendirmek için yeni bir yol sunabilecek yeni testler geliştirmek istiyoruz" diyor.

Çalışma Nature'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum