Yapay Zekanın Olumsuz Yanları
Yapay zeka ve yapay zeka teknolojileri gün geçtikçe, geliştirilmeye devam ediyor. Yapay zekanın, teknoloji açısından getireceklerinin yanında, birçok götürüsü de olacak.

En kaba tabiriyle makinelerin, insanların yaptıkları işi yapmaları amacıyla işlev görecek yapay zeka çalışmaları, son günlerde artarak devam ediyor. Bilimsel adıyla bir bilgisayarın ya da bilgisayar kontrolündeki robotun zeka barındıran canlıları benzer olarak hareketleri yerine getirme kabiliyeti olan yapay zeka, başta teknoloji olmak üzere pek çok alana yenilik getirecek.

İnsanların yaptıkları bir işi, insanlara oranla daha çabuk, verimli ve kusursuz bir şekilde yapabilme yeteneğine sahip olacak yapay zeka teknolojilerinin, robot çağının temellerinden biri olacağı şimdiden ifade ediliyor.

Birçok açıdan olumlu çözümleri sunacak teknolojiler, Tech Crunch'da yer alan habere göre, o kadar da masum değil. 1969 yılında Neil Armstrong bir kongrede yaptığı konuşmada şu sözleri; “Bilim kehanete henüz hakim değil, her önümüzdeki yıl, sonraki 10 yıldan daha fazla çalışmalıyız” dile getirmiş, bilimin henüz “bazı şeylere” hazır olmadığını belirtmişti. O tarihten bu yana, gelişen teknoloji ise her yıl ve sonraki 10 yıl sürekli yeni çözümleri insanlığın kullanımına sunmuştu. Bu bağlamda dönem itibariyle yapay zeka teknolojileri ön görülemeyecek bir şekilde gelmeye başladı.

Bilim insanları potansiyel gerçeklik içerisinde çalışmalarını yürütmek isterken, meydana getireceği sonuçlar tahmin edilemeyen yapay zeka teknolojilerine “geleceğin teknolojisi” gözüyle bakılıyor. Konuyla ilgili 33 yapay zeka araştırmacısı görüşlerini dile getirdi. Dile getirilen görüşler ise hiç iç açıcı olarak gözükmüyordu. Alanında uzman bilim insanları, 20 yıl içerisinde birçok dalda insanlığın hizmetine sunulacak yapay zekanın büyük risk taşıyacağını ifade etti.

Risk çerçevesinde başta hatalı algoritmaya sahip robotların varlığı öne sürülürken, kötü yönetilecek bir yapay zeka teknolojisin, mali ve ekonomik açıdan büyük bir zararı meydana getirebileceği ifade edildi.

MIT Medya Laboratuvarı ve Harvard Programı Evrimsel Dinamik Yetkilisi Dr.Joscha Bach konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yakın vadede teknolojinin getireceği olumsuzlukları öngöremediklerini dile getirdi.

Otomasyon teknolojileri ve verimlilik açısından son derece faydalı olacak teknolojilerin, ücrete dayalı bir ekonomik sistemin varlığına nasıl bir etki yapacağının tahmin dahi edilemediğini belirten Dr. Joscha, sonuçların iyimser olmayacağını düşündüklerini vurguladı.

Aynı zamanda, kontrol edilemeyen bir yapay zekanın, toplum yapısında meydana getireceği değişikliğin, robot algoritmaları ile hesaplanamadığını söyleyen Dr. Joscha, işin sosyolojik boyutunun ihmal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yapay zeka teknolojileri, kurumsal ve toplumsal alanlarda enerji başta olmak üzere, pek çok alanda hayatımıza girmiş ya da girmek üzere durumundalar.

Sanayi Devrimi sonrasında ortaya atılan “Bilişim, Teknoloji, Robot” Devrimikavramlarına temel hazırlayacak etkenlerden biri olan yapay zekanın, yeni bir devrim meydana getirmesinin an meselesi olduğunu söyleyebiliriz.

Alanında uzman bilim insanları dahi henüz sonucu kestiremiyorken,“geleceğin teknolojisinin” nelere kadi olacağını bekleyip göreceğiz.

Kaynak
http://shiftdelete.net/yapay-zekanin-olumsuz-yanlari-69821

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum