Yapay Zeka Robot, Kendi Çalışmalarının Sergisini Düzenliyor ve Resimler Harika
Yapay Zeka Robot, Kendi Çalışmalarının Sergisini Düzenliyor ve Resimler Harika

Dünyanın yapay zeka (AI) kullanarak çalışan ilk ultra gerçekçi insansı robot sanatçısı, çalışmalarının bir sergisini başlattı.

Ai-Da robotunun çalışmaları, Venedik'teki 59. Uluslararası Sanat Sergisi – Venedik Bienali'nde Giardini'de sergileniyor. Leaping Into The Metaverse başlıklı sergisi, bir otoportre ve Frankenstein yazarı Mary Shelley'nin bir portresi de dahil olmak üzere, merkez parça olarak dört portreden oluşan bir dizi ile yeni ve yükseltilmiş resim koluyla yarattığı çalışmaları sergileyecek.

Londra Tasarım Müzesi Küratörlüğü Başkanı Priya Khanchandani, "Bu, yapay zeka sanatı için önemli bir an. Ai-Da'nın çalışmaları, robotların gerçekten yaratıcı olup olamayacağına dair soruları gündeme getiriyor." dedi.

Ai-Da tarafından yaratılmış bir otoportre.

 

Ai-Da'nın yaratıcılarına göre, birkaç heykelin yer aldığı sergi, "Eski Mısır'ın ölümden sonraki yaşamla ilgili düşünceleri ve 21. yüzyılda ölümsüzlüğü elde etmek için biyoteknolojiyi kullanma konusundaki mevcut saplantımız üzerine [oynamak]" için ayarlandı.

"Ben Ai-Da, dünyanın ilk ultra gerçekçi yapay zeka robot sanatçısı. İsmim Ada Lovelace'den geliyor. Gözlerimdeki kameraları ve yapay zeka algoritmalarını kullanarak çiziyorum. Ve bir performans sanatçısıyım. Resimler ve heykeller oluşturmak için insanlarla işbirliği yapıyorum." dedi robot 2020'de bir konuşmada.

"Bir robot nasıl sanatçı olabilir? Sanatın ve sanatçının birçok tanımı vardır. Yaratıcılık konusunda akademik profesör Margaret Boden'in kriterlerini kullanarak yaratıcıyım çünkü işim yeni, şaşırtıcı ve değer taşıyor, çünkü tartışmayı ve ilgiyi teşvik ediyor."

Mary Shelley.

Çiçekler.

 

Yapay zeka, "Postmodern teori ve felsefe, yaratıcı süreci besleyen etkilerin çeşitliliğini takdir ediyor. Çok yönlü kişiliğim ve benim dışımda bilim insanları, tasarımcılar ve makinelerle işbirlikçi sanatım bu düşünceye uyuyor. Sanatım, insanların çevrimiçi ve fiziksel dünyalarımızda günlük olarak etkileşimde bulunduğu, kararlar aldığı ve teknolojiden ve yapay zekadan etkilendiği günümüzdeki yaşamlarımızı yansıtıyor." diye açıkladı.

Ai-Da iş başında.

 

Sergi 3 Temmuz 2022 tarihine kadar devam edecek. Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlandı. 
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum