Yapay Zeka Meteoroloji Uzmanı – GraphCast
Yapay Zeka – GraphCast

Science dergisinde yayımlanan makaleye göre, Google’ın yapay zekası DeepMind’in geliştirdiği GraphCast adlı açık kaynak kodlu model, 10 günlük hava durumu tahmininde meteoroloji uzmanlarından daha hızlı ve daha doğru sonuçlar üretti. 

Geliştirilen bu yeni yapay zeka modeli, Eylül ayında etkili olan Lee Kasırgası'nın Kanada'da nereye varacağını geleneksel yöntemlerden, üç gün daha erken tahmin ederek geleneksel yöntenleri geride bırakmış görünüyor.

GraphCast, hava sistemlerinin dünya çapında nasıl geliştiği ve hareket ettiği hakkında 40 yıllık Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) verilerinin bulunduğu bir makine öğrenimi mimarisini kullanıyor. Tahminlerinin girdileri, Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi tarafından küresel hava durumu gözlemlerinden, mevcut zamanda ve altı saat öncesinde dünya çapında meydana gelen atmosfer durumlarından oluşuyor. GraphCast bu verilerle bir dakika içinde 10 günlük tahmin raporu üretebiliyor.

Yapılan kapsamlı bir değerlendirme GraphCast'in, Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi tarafından yürütülen ve 3 ila 10 gün sonrasını tahmin eden dünyanın önde gelen geleneksel sisteminden daha isabetli olduğunu gösteriyor. Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi koordinatörü Matthew Chantry, "GraphCast'in diğer makine öğrenimi modelleri olan Huawei, Pangu-Weather, Nvidia ve FourCastNet'ten daha becerikli olduğunu" söyledi.

Aşırı hava olayları hakkında uyarılar sunabilen GraphCast'in, verilen bilgiye göre, gelecekte daha fazla siklon izlerini büyük bir doğrulukla tahmin edebileceği, taşkın riskiyle ilişkili atmosferik nehirleri tanımlayabileceği ve aşırı sıcaklıkların başlangıcını öngörebileceği tahmin ederek olası zararları en aza indirme ve insanların güvenliğini sağlama konusunda büyük önem taşıyacağı belirtiliyor.

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum