Yapay Zekâ Meme Kanserini Tespit Etti
Yapay Zekâ Meme Kanserini Tespit Etti

İsveç'teki Lund Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada, mamogramları meme kanseri teşhisi koymak için tarayan bir yapay zekâ geliştirildi. Geliştirilen bu yapay zekânın meme kanseri için çekilen röntgenleri inceleyerek kanseri tespit edebileceği belirtildi.

40 ile 80 yaşları arasında 80 bin kadının mamogramları kullanılarak, yapay zekânın hata oranı test edildi. Standart yöntemde radyologlar 203 meme kanseri tespit ederken, yapay zekâ 244 meme kanseri tespit etti. Geliştirilen yapay zekânın, radyologların meme kanseri teşhisinde yüzde 1,5 hata oranıyla eşdeğer sapma gösterdiğini kaydeden araştırmacılar, daha önce aynı amaçla tasarlanan yapay zekâ çalışmalarından daha başarılı sonuçlar elde ettiklerini vurguladılar.

Araştırmacılardan biri olan Dr. Kristina Lang, "Meme kanseri teşhisi için geliştirdiğimiz yapay zekânın yanı sıra bir radyoloğun da onayı gerektiğini ancak teşhislerde genellikle iki radyoloğun onayı gerektiği düşünülünce yapay zekâ desteği sağlık sektöründeki iş yükünün hafiflemesine yardımcı olacağını, geliştirdikleri yapay zekâ yardımıyla meme kanseri teşhis süresinin azalmasını umduklarını" belirtti.

Öte yandan araştırmacılar bunun yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için daha fazla araştırmaya gerek duyulduğunu da eklediler.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti, meme kanseri takip programlarına söz konusu yapay zekayı entegre edeceklerini belirtti.

Araştırmanın sonuçları, "The Lancet Oncology" dergisinde yayımlandı.

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum