Uzayda Sürtünme Kuvveti Var mıdır?
Doğada dört temel kuvvet vardır: kütleçekim kuvveti, elektromanyetik kuvvet, güçlü kuvvet ve zayıf kuvvet.

Sürtünme kuvveti olarak adlandırılan kuvvetse temel bir kuvvet değildir, iki cisim arasındaki elektromanyetik etkileşimlerden kaynaklanır. Atomları meydana getiren protonlar ve elektronlar elektriksel olarak yüklü oldukları için tüm atomlar elektromanyetik kuvvetten etkilenir. Dolayısıyla yeryüzündeki ya da uzaydaki makroskobik herhangi iki cisim arasında sürtünme kuvveti vardır. Örneğin Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan bir astronot ellerini birbirine sürttüğü zaman Dünya’da olduğu gibi elleri ısınır. Benzer biçimde uzaydaki gaz ve toz bulutları da birbirine sürtünerek ısınır.

Kaynak
http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/uzayda-surtunme-kuvveti-var-midir#sthash.0yF4isGJ.dpuf

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

4 yorum

 • mervan monis
  mervan monis
  8 yıl önce

  bu konuda kapsamlı bir bilgim yok fakat uzayda hava yok . yani uzayın yoğunluğu havaya göre çok çok daha düşük. dolayısıyla sürtünme elbet vardır fakat çok çok çok küçük bir değerdedir .

 • Alper Ramazan Yildirim
  Alper Ramazan Yildirim
  8 yıl önce

  merhaba, biraz önce yaptığım yorumdan vazgeçiyorum. gençler için yapılmış bir habermiş, özür dilerim ekibinizden

 • Alper Ramazan Yildirim
  Alper Ramazan Yildirim
  8 yıl önce

  fizik bilgisi açısından ne kadar da düşük seviyeli bir site olduğunuzun kanıtı olan bir başlık açmışsınız. aynı yegane kaynağınız olan tübitak gibi...

 • Yalçın İçöz
  Yalçın İçöz
  8 yıl önce

  Fizik konusunda bilgim çok iyi değil. Kütle çekim kuvveti ile elektromanyetik kuvvetleri az çok anladım ama güçlü kuvvet ve zayıf kuvvet kavramlarını anlamadım. Ayrıca yazının başlığı "uzayda sürtünme kuvveti var mı" ama hiç bu konuya değinilmemiş, ellerin bir birine sürtünmesi gibi başlıkla pek ilişkilendiremediğim bir örnek verilmiş.