'Uzay Denizanası' Nedir ve Neden Bu Hafta Güney ABD'de Bir Denizanası Görüldü?
'Uzay Denizanası' Nedir ve Neden Bu Hafta Güney ABD'de Bir Denizanası Görüldü?

5 Mayıs Perşembe sabahı erken saatlerde, Georgia, Waycross'taki bir kamera gizemli bir cismin gökyüzünde uçuştuğuna tanık oldu.

San Antonio'daki Texas Üniversitesi'nde aerodinamik ve makine mühendisliği profesörü Chris Combs'un Twitter'da paylaştığı gibi, parlak, hızlı ve parlayan dikdörtgen bir aura tarafından takip edilen nesne, bir uzay denizanasına benziyordu.

Elbette, Combs'un işaret ettiği gibi, bu uzay jölesi bir UFO değildi - Florida'nın Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılan bir SpaceX Falcon 9 roketiydi.

Her yıl düzinelerce roket Kennedy'deki fırlatma rampasından ayrılıyor, ancak bunlardan çok azı haklı olarak gökyüzündeki biyolüminesans omurgasızlarla karıştırılabilir. Peki, burada ne oldu?

Combs'a göre, fizik ve mükemmel zamanlamanın birleşimi.

Combs, yeni başlayanlar için, denizanasının uzun, şişkin "gövdesinin" Falcon 9'un roket motorundan çıkan egzoz olduğunu yazdı.

Egzozun bu kadar şişkin bir şekil almasının nedeni, motorun içindeki ve dışındaki basınç farkıyla ilgilidir.

Bu durumda, motordan çıkan egzoz "az genleşmemiştir" - yani egzoz motordan çıkarken gazın etrafındaki ortam havasından daha yüksek basınçta olduğu anlamına gelir.

Combs'a göre, atmosferdeki ortam arka plan basıncına uyum sağlamak için roket egzozu, motordan çıkar çıkmaz genişleyerek kendi basıncını düşürür.

Combs, "Az genişletilmiş egzozda, basıncı azaltmak ve arka planı eşleştirmek için nozul çıkışında genişleme fanları kullanırsınız."

Bu blob'u açıklıyor. Ama parıltı ne olacak?

Combs, bunun kareye alınmasının çok daha basit olduğunu söyledi - ve bu sadece zamanlama ile ilgili.

Roketin fırlatılması Perşembe sabahı şafaktan önceki saatlerde (yerel saatle 5:45 (UTC 09:45) civarında) gerçekleştiğinden, güneşten gelen ışık ufkun hemen ötesinden geldi ve egzoz dumanını aydınlattı.

Fizik artı mükemmel zamanlama eşittir uzay denizanası. Yüksek irtifa gösterisi için basit bir denklem.

Tabii ki, gerçek bir uzay denizanası görmek istiyorsanız, uzaya biraz daha bakmanız gerekecek - tam olarak yaklaşık 300 milyon ışık yılı daha uzağa.

Abell 2877 gökada kümesi bu kadar uzakta; astronomlar yakın zamanda bir radyo teleskopla nesneye baktıklarında, uzak uzayda yüzen bir denizanasının hayaletimsi ana hatlarını gördüler.

Live Science'ın daha önce bildirdiği gibi, gökyüzündeki bu büyük denizanası aynı zamanda büyük bir gaz patlamasının sonucudur.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum