Uykusuz Kalmak, Diğer İnsanları Görme Biçimimizi Değiştiriyor
Uykusuz Kalmak, Diğer İnsanları Görme Biçimimizi Değiştiriyor

Bilim insanları, uyku eksikliğinin zihinsel ve fiziksel sağlığımızı nasıl etkilediğini keşfetmeye devam ediyor. Şimdi yeni bir çalışma, ciddi bir uyku eksikliğinin diğer insanları görme şeklimizi bile etkileyebileceğini ortaya koyuyor.

Çalışma, uykusuz kaldığımızda, bakışlarımızı diğer insanların yüzlerine sabitlemek için daha az zaman harcadığımızı gösteriyor. Bu, çevremizdekilerden gelen sosyal ipuçlarını okumanın çok önemli bir parçası olduğundan, ilişkilerimiz potansiyel olarak zarar görebilir.

Dahası, uyku kaybından sonra, kızgın yüzler bize daha az güvenilir ve daha az sağlıklı görünürken, nötr veya korkulu yüzler, tam bir gece uykusuna sahip olduğumuz zamana kıyasla daha az çekici gelir.

Uppsala'dan uyku araştırmacısı Lieve van Egmond, "Başkalarının duygusal durumunu anlamak için yüz ifadeleri çok önemli olduğundan, akut uyku kaybından sonra yüzlere daha az takılmak, başkalarının duygusal durumunu yanlış veya çok geç yorumlama riskinizi artırabilir" diyor.

Çalışma yazarları, en az bir hafta arayla, bir gece uykusuz kalan 45 katılımcıyı ve 8 saatlik uykulu bir başka katılımcı grubunu inceledi. Her durumda, deneklerin yüz görüntülerine bakarken bakışlarını izlemek için göz izleme sensörleri kullanıldı.

Yüzlerde bir ifade karışımı görülüyordu: mutlu, kızgın, korkmuş ve tarafsız. Katılımcılardan ayrıca gördükleri yüzlerin çekiciliğini, güvenilirliğini ve sağlıklılığını derecelendirmeleri istendi.

Yüzde fiksasyon söz konusu olduğunda, uyku kaybından sonra yüzde 6,3-10,6 arasında bir süre düşüş oldu ve bu düşüş, gösterilen duygudan bağımsız olarak gerçekleşti. Genel olarak, yüzler uykusuz geçen bir gecenin ardından daha az güvenilir ve daha az çekici olarak değerlendirildi.

Uppsala'dan sinirbilimci Christian Benedict, "Deneyimizde uykusuz deneklerin kızgın yüzleri daha az güvenilir ve sağlıklı görünen ve nötr ve korkulu yüzleri daha az çekici olarak derecelendirdiği bulgusu, uyku kaybının başkaları hakkında daha olumsuz sosyal izlenimlerle ilişkili olduğunu gösteriyor" diyor.

"Bu, sosyal olarak etkileşim kurmak için daha az motivasyona neden olabilir."

Uykusuzluğun, bizim başkalarıyla etkileşime geçme isteğimizi azaltıyor olması belki de şaşırtıcı değil, ancak çalışma, karışıma bazı ilginç veriler ekliyor. Araştırmacılar, uyku kaybından sonra insanların olumsuz sosyal izlenimlerinin uyku sorunu yaşayanlar tarafından sosyal geri çekilmeye yol açabileceğini öne sürüyor.

Araştırmanın arkasındaki ekip ayrıca, uykusuz kalmanın ve sonuç olarak yüzlere daha az takılmanın, diğer insanların duygusal durumlarını yargılamaya geldiğinde sorunlara yol açabileceğini ve bunun da sosyal bağlantıların devam etmesinin önemli bir parçası olduğunu varsayıyor.

Yetersiz uykunun, daha dikkatsiz olmamız ve duyguları yorumlamada daha yavaş olmamız anlamına geldiğini zaten biliyoruz. Bununla birlikte, neler olup bittiğini gerçekten araştırmak için daha büyük örneklem boyutlarına sahip daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç duyulacaktır.

Van Egmond, "Katılımcılarımız genç yetişkinlerdi" diyor. "Sonuçlarımızın diğer yaş gruplarına genellenebilir olup olmadığını bilmiyoruz. Ayrıca, kronik uyku kaybı yaşayanlarda da benzer sonuçların görülüp görülmeyeceğini bilmiyoruz."

Araştırma, Nature and Science of Sleep dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum