Uluslararası Uzay İstasyonu 9-10-12 Haziran'da Çıplak Gözle Görülebilecek
Bilimin gelişmediği dönemlerde gelecekle ilgili iddialar genellikle astrologlardan geliyordu. Bu sefer astroloji değil ama matematik diyor ki; “ 9-10 ve 12 haziran günlerinde, çoğumuzun korktuğu soyut matematik hortlayacak!” Soyut matematiğin gerçek hayatta beden bulmuş halini görmeniz için sizi balkona davet ediyoruz.

An itibariyle 3 mürettebat taşıyan ve kütlesi yaklaşık 450 ton olan Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) , 9-10 ve 12 Haziran tarihlerinde haritalardaki rotaları takip ederek yaklaşık 430 km yukarıdan geçecek. Bizler de yörüngedeki en büyük yapay uydu olan UUİ’nun üzerimizden saatte ortalama 28.000 kilometre gibi baş döndürücü bir hızla geçişini üç gün çıplak gözle görebileceğiz.

Detaylara geçmeden önce hemen söyleyelim, üzerimizden ilk defa geçmiyor! Dünya çevresinde bir günde 15,5 tur atıyor ve çoğu kez de üzerimizden geçiyor. Ancak bu geçişler sırasında; zamanlama, bakış açısı, yön, ışık kirliliği, bulutlar… gibi faktörlerin yetersizliğinden dolayı göremiyoruz. Bazen de ufo gördük deyip masallar uyduruyoruz. Ama bu sefer farklı olacak. Çünkü matematik bize; doğru zamanda, doğru yöne, doğru açıyla baktığımızda görebileceğimizi söylüyor.

Görsel 1: Şu anda [07.06.2017-13:10] istasyonda bulunan astronotlar ; Jack Fischer, Commander Fyodor Yurchikhin ve Peggy Whitson

Ali ÇAĞLAR
Mikoloji yüksek lisans öğrencisi - Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mantarları sever

0 yorum