Advertisement
Türkiye'nin ilk robot garsonu iş başında
Teknoloji ve yazılım firması Akınsoft tarafından geliştirilen robot garson 'Ada', Konya'da bir kafede müşterilere hizmet vermeye başladı.

Konya merkezli yazılım şirketi Akınsoft'un yönetim kurulu başkanı Özgür Akın, robot garsonların çalıştığı kafenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, merkezin sadece kahve içme mekanı olmadığını, yurt genelinde ilk olacak bir vizyonla çalışacağını söyledi.

Robotik teknolojiler üzerine yaptıkları çalışmaların kafe sayesinde görülebileceğini ifade eden Akın, "Kafe istenilen yemeğin yenilip içeceğin içilebileceği, robotların hizmet ettiği bir robotik uygulama merkezi. Sonrasında bayilikler verilecek ve garson robotun seri üretimine geçilecek. Ayrıca, 2015 yılı içerisinde robot fabrikamızın açılışını da gerçekleştireceğiz" dedi.

BİLGİSAYAR SİSTEMİYLE ÇALIŞIYOR

Ada'nın teknik özellikleri hakkında bilgi veren Akın, robotun konum, mesafe ve zıtlık sensörlerinin bulunduğunu, bu sensörlerle görev yaptığını belirtti. Ada'nın yol takip edebilen ve masaların yerlerini tespit edebilen bir robot olduğunu anlatan Akın, robotun bilgisayar sistemiyle çalıştığını söyledi.

Garson robot "Ada" 150 santimetre boyunda, 30 kilogram ağırlığında ve yapay zekâya sahip.

İnsanlı robot "Akıncı" serisinden sonra, Konya'da yaklaşık 6 yıllık bir çalışma sonucu garson robot Ada'yı geliştiren Akınsoft, yapay zekâ yazılımları ile çalışacak robotik teknolojilerin seri üretimine başlamayı hedefliyor.

Kaynak
http://tr.sputniknews.com/bilim/20150328/1014684538.html#ixzz3uZ4dp8Ma

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum