TRT’den Bilim Kurgu Dizisi Geliyor: Kod 2150
Filinta dizisinin yaratıcı ekibinde bulunan Bülent Turgut, TRT’de yayınlanacak 2150 Kod isimli yeni bir fantastik bilim kurgu dizi projesine imza atacak.

TRT 1 Kanal Koordinatörlüğü, İstanbul Kız Kulesi’nde düzenlediği basın toplantısı ile yeni yayın dönemine dair tüm gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Gerçekleştirilen buluşmaya TRT Genel Müdürü Şenol Göka ve TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren‘in yanı sıra, TRT 1 dizilerinin yönetmen, yapımcı ve başrol oyuncuları ile program ve ana haber sunucuları da katıldı. TRT 1’in yeni yayın dönemindeki projeleri hakkında bilgi veren TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren; izleyenleri yeni yayın döneminde birçok yerli yapımın beklediğini ve bunlar arasında bilimkurgu projeleri de olduğunu belirterek şunları söyledi.

“2018‘de TRT 1 bir bilimkurgu filmi çekecek. İstanbul’da kalıcı bir plato üzerinde çalışıyoruz. Bilimkurgu için CGI teknolojilerine yatırım yapacağız. Türkiye, CGI alanında başarılı birçok teknik elemana sahip. Kuracağımız bu platonun, başka yapımlar tarafından da kullanılmasını istiyoruz. Hatta yabancı yapımcılarla ortak olmayı hedefliyoruz. Amacımız, bu platoda uluslararası yapımların da çekilmesini sağlamak. Platonun İstanbul’a yakın bir yere kurulması planlanıyor.”

Filinta dizisinin yaratıcı ekibinde de yer alan Bülent Turgut, 2150 yılında İstanbul’da gelişen olayların anlatılacağı ve geçici adının 2150 olduğu belirtilen yerli bir bilimkurgu dizi projesine hazırlanıyor. TRT, Bülent Turgut’un dizi projesini hayata geçirebilmek için kolları sıvadı. İlk 13 bölümün ardından dizi için yabancı ortaklıklar da aranacak ve dünya kalitesinde uzun soluklu bir yapım ortaya çıkarabilmek için çalışılacak.

2017 itibariyle yayınlanması beklenen dizinin ilk 13 bölümü için hazırlıklar devam ediyor.

Televizyonun, özellikle de dizilerin günümüzde ne denli etkili olduğu düşünüldüğünde, TRT’nin üstlendiği bu misyonun önemi ortada. TRT başarılı işler ortaya koyabilirse, kuşkusuz bu yerli bilimkurgu sektörüne olumlu yansıyacak, türe gönül veren yazar ve sinemacıların da önünü açacaktır. Umarız TRT özgün konulu ve başarılı görsel efektlere sahip projelerle biz yerli bilimkurguseverlerin beklentilerini karşılayabilir.

TRT'de yayınlanacak olan bilimkurgu dizisi sizce yerli bilimkurgu sektörüne katkı sağlar mı?

Kaynak
http://www.bilimkurgukulubu.com/televizyon/trtden-bilimkurgu-acilimi/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum