Teknoloji Fakülteleri ve Mühendislik Fakülteleri arasındaki farklar
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir yazı ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Fizikist ekibi olarak yaptığımız çalışmada üniversite adaylarına birkaç konu da ışık tutmayı amaçlıyoruz. Buna bağlı olarak, üniversite tercihlerinde mühendislik eğitimini seçecek arkadaşlara bir farkındalığı aşılamak istiyorum. Ama önce kendimi tanıtayım:

Adım Melih Hilmi Uludağ. Fırat Üniversitesi (Elazığ) Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Geçtiğimiz sene başında Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği bölümüne çift ana dal programı ile öğrenim hakkı kazandım. Her iki fakültenin de öğrencisi olarak düşüncelerimi, izlenimlerimi ve yorumlarımı aktarmak; bu fakülteler arasındaki farklılıkları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle “Teknoloji Fakültesi” kavramı Türkiye’ ye gelmeden önce nerede ve nasıl uygulanıyordu, ona bakalım:

Avrupa ve Dünya Üniversitelerinde, teknik bölümler ile ilgili fakülteler 2 ye ayrılıyor.

 1. Faculty Of Engineering (Türkiye’ deki karşılığı mühendislik fakültesi)

 2. Faculty Of Technology (karşılığı ise teknoloji fakültesi)

İki farklı mühendislik eğitiminde şu düşünce amaçlamış: Birincisinde yani Mühendislik Fakültesinde “Öğrencileri Ar-Ge’ ye uygun yetiştirelim, araştırmacı ruhlu olsunlar, teorik olarak donatalım onları ve biraz da teknik donanıma sahip olsunlar.” Diğeri yani Teknoloji Fakültesinde ise, “Öğrenciler uygulamaya ağırlık versinler, teorik olarak bilsinler ama üzerinde fazla durmasınlar, saha da teknik olarak mühendislik yeteneklerini gerçekleştirsinler.”

Tamamen bu düşünce altında Türkiye’ de açılan Teknoloji Fakülteleri birkaç üniversite de pilot uygulama olarak şekil aldıktan sonra, diğer üniversitelere de yayılarak sayısını arttırmıştır. İlk açıldığında Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) karşı çıkmış ve çeşitli davalar açmıştır. Teknoloji Fakültesinde mezunlarının mühendis unvanı ile imza atamayacağını savunmuştur. Bu mücadele sonuçlanmış ve Teknoloji Fakültesi mezunları da mühendis ünvanı ile imza yetkisine sahip olmuştur. [1] (Bununla ilgili karar yazı sonunda mevcut) Tabi bu süreç üniversite tercihleri sırasında adayları olumsuz etkilemiş ve belirsizliğe yol açmıştır.

Yapısı bakımından herhangi bir mühendislik bölümünü ele alalım. Mühendislik Fakültesi ders içerikleri ile Teknoloji Fakültesi ders içerikleri bölüm kararınca ve akademik personel baz alındığında hemen hemen birbirinin aynısıdır veya çok küçük bir farklılık vardır.

Teknoloji Fakültesinde yaklaşık olarak %60-65 uygulamaya ve projelere ağırlık verilirken %40-35 teorik üzerinde duruluyor. Yani derste verilen bir konu yine aynı ders bünyesinde laboratuvar’ da pekiştiriliyor ve dönemlik projelerle besleniyor. (Kendimden örnek verecek olursam, 3.sınıfın sonuna kadar 6 ayrı proje geliştirdim. Bunun sonucunda ders ile ilgili olan teorik bilgiyi uygulamalarla pekiştirmiş oldum ve  gözlemlediğim kadarıyla 4. sene sonunda verilen bitirme projesi ile neredeyse eş değer projeler geliştirdik.) Aynı zamanda bu iki fakülte arasında önemli bir farkta şu: “İş yeri eğitimi”. Nedir bu iş yeri eğitimi? Hemen açıklayayım: Normalde her iki fakülte de 2. seneden 3 .seneye  geçerken 1. Yaz dönemi stajı (yaklaşık 24 iş günüdür) ve 3. seneden 4. seneye geçerken de 2. Yaz dönemi stajı yapılır. Teknoloji Fakültesinde buna ek olarak 4. sınıfın herhangi bir dönemi (Güz veya Bahar) iş yeri eğitimi yapılır. Bölümünüz ile ilgili bir firma da veya fabrika da bir dönem boyunca (yaklaşık 4.5 ay) çalışıyor gibi staj yapma imkanınız olur. Hali itibariyle mezun olmadan önce bir nevi mesleğinizi elinize almış oluyorsunuz. (Tabii bu süreci verimli geçirirseniz) Bu konuda sonuca ulaşacak olursam; Teknoloji Fakültesinde bir mühendislik bölümü seçerseniz eğer, proje dönemleriniz olacak ve emin olun basit projeler yapmayacaksınız. Yaptığınız her projenin size kazandırdığı deneyimleri bir sonraki projenizde fark edeceksiniz. Çokta fazla olumlu yazmak istemiyorum çünkü fakülteden fakülteye göre değişecek bir durum. Aslında akademik kadro ile alakalı. Belki tercihini yaptığınız okulda çok fazla proje üzerine durmayacak hocalar olacak. Ama genel hatlarıyla Teknoloji Fakültesi bu yapıya sahiptir.

Gelelim şimdi Mühendislik Fakültesine ☺. Ders içeriklerine bakıldığında yaklaşık %80-85 civarı teorik; %20-15 civarı da uygulama üzerine duruluyor. Her dersin projesi yok. Hatta çoğu Üniversite’ nin Mühendislik Fakültesinde sadece 4. senede Bitirme Tezi ile proje yapıyorsunuz. İlla ki laboratuvar'da deneyler yapılıyor. Ama genelde teorem ispatı üzerine çalışmalar oluyor. Ve öğrencilerin çoğu “Teknoloji Fakültesinde okuyan arkadaşlarımız sürekli proje yapıyor, biz neden yapmıyoruz Hocam?” şeklinde sorular yöneltiyorlar. Bunu gözlemlerime dayanarak söylüyorum. Bir proje açlığı var sanki. Öğrenci yapmak istiyor ama dersin bünyesinde ek olarak verilmiyor. Eğer öğrenci kendini geliştirmek isterse, kendi imkânları ile bunu sağlayabiliyor. Zorunlu bir çalışma olmadığı içinde çoğu arkadaşımız bu konuda eksik kalıyor. Kesin bu böyledir diye söylemiyorum ama şekil itibariyle böyle bir yapıya sahip. Ve bölümün akademik kadrosu ile ilgili bir durum. Kendini uygulama alanında geliştiren Hocalar, öğrencileri de uygulamaya teşvik edebiliyor. Ama yapısı itibari ile projelerden uzak kalıyorlar. Birde unutmadan söyleyeyim, staj yönünden Teknoloji Fakültesinde olduğu gibi iş yeri eğitimi maalesef Mühendislik Fakültesinde yok. Sadece 2 tane yaz dönemi stajı yapılıyor.

Her iki fakülteyi de anlattıktan sonra ortak birkaç şey söylemek istiyorum. Tercih yaparken önce hangi alana eğiliminiz olduğuna bakın. Bunun üzerine düşün. Ne sizi mutlu eder? Mesela elektronik bir parça ilginizi çekiyor mu? Teknolojiye yatkın mısınız? Veya bir atomun yapısı, evren vb. alanlar mı sizi etkiliyor? Önce bunlara karar verin. Eğer sevdiğiniz bir bölümde mühendislik eğitimi alırsanız gece yarıları ders çalışmak size işkence gibi gelmez. Üniversite sınavından aldığınız puanı göz önünde bulundurarak size uygun olan üniversiteleri araştırın. Bunu yaparken önceliklerinizi belirleyin. Mesela sizin için önemli olan iyi bir şehirde okumak mı? Yoksa üniversite bazlı mı şehir seçeceksiniz? Bunlara karar verin. Daha sonra, seçme ihtimaliniz olan üniversitelerde akademik kadro çok önemli bir etmen olacaktır. Bunları da göz önüne alın, hatta ilerisine gidin bölüm hocalarını araştırın. Her birinin üniversite sayfasında akademik çalışmalarını göreceksiniz. Bu sayede hocaların eğitimini, çalışmalarını ve size aktarabileceklerini de gözlemlemiş olursunuz. (Benim tercihlerdeki karar etmenim: hocaların akademik çalışmalarının çok ileri olmasıydı, okuyacağım şehri 2. planda tutmuştum.)

Ayrıca tercihleri yapıp üniversiteyi kazandıktan sonra sakın rahatlayacağız düşüncesine kapılmayın ☺ Asıl çalışma şimdi başlıyor olacak. Mühendislik kolay bir eğitim değil. Çok emek istiyor. Çalışma, azim ve sabır… Bu 3 etmeni çok güçlü tutmanız gerekiyor. Ve unutmadan söyleyeyim. Eğer mühendis olacaksanız en az 1 yabancı dil ile kendinizi tamamlamanız şart. Olmazsa olmazlar arasında dil faktörü geliyor. Bu konuda geç kalırsanız, staj esnasında daha iyi fark etme şansınız oluyor ☺

Sonuç olarak hangi fakülte olursa olsun, mühendislik eğitimi almak istiyorsanız önce kendiniz için kararınızı verin. Eğer puan bazlı mühendislik seçerseniz ve “ben bu puanı aldıysam bu bölümde yaparım” şeklinde bir düşünceye kapılırsanız, olumlu sonuçlanacağını söyleyemeyeceğim ne yazık ki. En büyük tavsiyem ilgi duyduğunuz alana yönelmeniz. Aksi taktirde, okuduğunuz bölümden zevk alabileceğinizi düşünemiyorum. Genel hatları itibari ile anlatmaya çalıştım durumu arkadaşlar.

2014 yılına ait Türk ve dünya üniversiteleri arasında mühendislik sıralaması aşağıdaki tabloda yer almaktadır. [2] Belki bir faydası dokunur diye paylaşmak istedim arkadaşlar. Başka bir yazıda buluşmak dileği ile…

Sıra

Üniversite

Dünya Sıralamasındaki Yeri

1

ODTÜ

303

2

İTÜ

349

3

EGE ÜNİVERSİTESİ

510

4

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

533

5

HACETTEPE

572

6

GAZİ

607

7

ATATÜRK

642

8

ERCİYES

657

9

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

668

10

FIRAT

689

Tablo 1. Türk ve dünya üniversiteleri arasında mühendislik sıralamaları

Bu arada merak edip bakmak isteyen arkadaşlar için 27 Haziran 2014’de toplanan Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), “Teknoloji Fakültesi mezunlarının ünvanları ile ilişkin mühendislik fakültesi mezunları ile eşdeğer olduğuna” şeklinde bir karar alınmıştır. Bu karara istinaden Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 09.07.2014 tarih ve 4407 sayı ile aldığı usule uygun yeni karar,  eşdeğerlik konusundaki çelişkiyi ortadan kaldırdı. Teknoloji Fakültesi mezunu mühendislerle diğer mühendislerin yetki ve ünvanlarının eşit olduğunu gösterir YÖK’ün resmi yazısı aşağıda görülmektedir. [1]

Kaynaklar
[1] http://tf.gazi.edu.tr/posts/view/title/sikca-sorulan-sorular-1989
[2] http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/2014-senesinin-en-basarili-universiteleri.html

Melih Hilmi ULUDAĞ
Fırat Üniversitesi / Yazılım ve Mekatronik Mühendisliği - Mühendis

20 yorum

 • SERDAR PEKER
  SERDAR PEKER
  6 yıl önce

  Bu yazıyı yazan arkadaş doğru olanı söylemiş ellerine sağlık.Ben üniversiteyi Helsinki İnstitue of Technology de yetişkin okulunda tamamladım. Gündüz eğitimine Türkiye'den gelenlere 1 yıl staj 1 yıl tamamlama eğitimi verdiler..Baştan söyleyim Finlandiya tüm dünyada eğitimi referans olan gsmh 238 milyar dolar olan yetiştirdiği mühendislerinin tamamı çok büyük şirketlerde yönetici yada yüksek maaşlı mühendis olan pasaportu 154 ülkede vizesiz seyahat hakkı olan .Türkiye'de mühendis sıfatını kazanıp laf ebeliği yapan kaybedenlerin hayatında turist olmak yada odtü itü mezunu olup 2 yıl yüksek lisans veya 2 yıl tamamlama eğitimi olmak üzere toplam 4 yılı tamamlamadan eğitimi kabul etmeyen bir ülkedir.Sırf bu yüzden üniversite eğitimini yarıda bırakıp ki bende meslek lisesinde elektrik elektornik okumuş biri olarak bu ülkede eğitim aldım.Burada tüm okullar meslek okuludur ve en kötü mühendis bile kendi arabasını kendi tamir eder.Kadınların hiçbirinin yolda kalıp servis çağırdığını ne gördüm ne duydum 4 yıldır.Türkiyenin evrak katiplerine ihtiyacı yok eli anahtar tutan hesap bilen uygulayabilen ve tasarlayan mühendislere ihtiyacı var.O kafasına göre atıp tutan seviyesiz bir sokak çocuğu var terbiyem ancak o kadarına yetiyor karakter ve kişilik bozukluğu yaşadığı herhalinden belli zaten bu yüzden kaybetmeye alışman lazım 3 5 bin lira maaş için kpss kuyruklarında çürüyen sanayi köpeğinden öteye gidemeyeceksin..

 • uğur fizikist
  uğur fizikist
  8 yıl önce

  Mühendisi kim takar arkadaş ya.O eskidendi.Bir de mühendislik fak. ve teknoloji fak. diye ayrım yapıyorsunuz.Onlarca mühendislik fak. var.Neredeyse her ilde her üniversitede var.çoğu yer o kadar kasmıyor.ODTÜ,BOĞAZİÇİ.GAZİ.MARMARA.HACETTEPE.İTÜ,YTÜ gibi üniversitelerden mezun olmadıktan sonra tek. fak. de aynı mühendislik fak. de aynı.İşsizlikten saçmalıyorsunuz=))

 • Saygın Yörük
  Saygın Yörük
  8 yıl önce

  Mühendis yetkisini ucuza kapatmanın yolu olacaklar. Mühendislerin pabucunu dama attıracaklar doğru ama ederleri düşürecekler. Asgari ücretle çalışan teknoloji mezunu mühendis kaynıyor etraf.

 • Evrim Öncü
  Evrim Öncü
  8 yıl önce

  “Teknoloji Fakültesinde okuyan arkadaşlarımız sürekli proje yapıyor, biz neden yapmıyoruz Hocam?”

 • Kamil Yavuz
  Kamil Yavuz
  8 yıl önce

  İş ilanlarının bile bir kaç üniversitenin tekelinde olduğu günümüzde çok iddialı bir yazı olmuş. Eğer bir gün "Tercihen Fırat Üniversitesi Mezunu" ya da "Tercihen Teknoloji Fakültesi Öğrencisi ya da bu bölümlerde yüksek lisans yapmış" gibi ibarelerle karşılaşırsak arkadaşa hak veririm. Şu anki ortamda ise sadece ezilenlerin sesi kıvamında bir yazı olmuş..

 • Melike Doğramacı
  Melike Doğramacı
  8 yıl önce

  Fırat Üniversitesi dünyada 689. sırada mıymış?

 • Mustafa Güleşen
  Mustafa Güleşen
  8 yıl önce

  Merhaba, O bu değşil de mühendis olmak ya da olmamak sanırım konu. Yani bir ünvan üzerine niye bu kadar gidilmiş ki bunu anlaması gerçekten güç. Önemli olan alınan eğitimin kalitesi değil midir? Ayrıca teknisyenlik teknisyenleri neden gücendiriyor bunu da anlamadım. Mühendis ve teknisyenler birbirini tamamlamaz mı? Yok kumpas tutmayı bilmezmiş yok multimetre kullanamazmış geçin bunları. Mühemdis işin projelendirmesini yapar teknisyen ya da burdaki nacizane deyişiyle "teknoloji mezunu mühendis" onun koyduğu direktifleri uygulayarak işi yapar. Bir de sanırım doğu batı ayrımı olan konular bunlar aynı zamanda. Ben mesela fırat üniversitesi mezunu bir kişiye rastladım şu ana kadar iş hayatında. O da yazılımcıydı. Diğer çalışma arkadaşları ise İTÜ mezunuydu ve bu arkadaş kısa bir süre sonra işten ayrıldı :D bilmem anlatabiliyor muyum ;)

 • Fırat Azıtemel
  Fırat Azıtemel
  8 yıl önce

  Teknoloji fakültesi ne ya? Bizim zamanımızda yoktu bunlar :D Şaka bi yana bırakın mühendis olsunlar iş hayatıyla karşılaşınca anlayacaklar anyayı konyayı. Zaten büyük firmalarda iş bulmak gibi bi hayalleri de olamaz tuncer iş makinaları gibi şirketler teknoloji mezunu adayları seve seve işe alacaktır .. Ya da olsa olsa satış mühendisi falan olur..

 • Sezgilerim
  Sezgilerim
  8 yıl önce

  Bence mühendislik fakülteleri çok kötü teknoloji fakülteleri çok iyi gibi ya da tam tersi bir yaklaşım olamaz. Her bölümün gerekleri, imkanları farklı olduğu gibi her üniversitedeki her bölümünde imkan ve gereklilikleri farklıdır. Bu yazıyı yazan arkadaş sanıyorum li Fırat Üniversitesi dışında öğrenim görmediği için yorumları sadece Fırat Üni. için geçerlidir. Tercih yapacak arkadaşlarda zaten puanlarına göre yaparlar. Eğer mühendislik fakültesi tutuyorsa gidipte teknolojiyi yazmazlar. Her bölüm farklıdır. Yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği aynı değildir ve karşılaştırılamaz o yüzden böyle bir yorum yapmak yanlış. Ayrıca teknoloji fakültesindede çok kolay bölümler var mühendislik fakültesinde de arkadaşlar kendimizi kandırmayalım. Biliyoruz ki hepimizin okuduğu fakülte ve bölüm bizim için dünyanın en güzel en iyi bölümü.

 • mervan monis
  mervan monis
  8 yıl önce

  Arkadaşın bahsettiği üniversite mühendislik fakültesi öğrencisiyim. Genel olarak gerçekten taraflı bi yazı olmakla beraber yorumların bi tanesini okuma fırsatı buldum.. Yorumda rahat yoldan mühendis olmak istiyorsanız teknoloji okuyun diye.. Kesinlikle katılıyorum ama fırat üniversitesi sınırları içerisindeyken. Önceki mevzuya dönersek teorik bilginin çok iyi tutulmaması teknoloji fakültesi öğrencilerini çoğunluğun gözünde tekniker olarak gösteriyor. Bunu hakaret ya da benzeri bi şey olarak algılamayın mesela Makine mühendisliği okumama rağmen çok sağlam kod(java,python, php vs..) yazarım ama teorik bilgi konusunda sıkışınca derhal mühendisliğe başvururum.. Arkadaşlar mühendislik teorik bilginin pratiğe dökümüdür.. Bunu unutmayalım.

 • Ali Mert
  Ali Mert
  8 yıl önce

  arkadaşlarım , canlarım , ciğerlerim siz niye bu olayı sıkıntı yapıyorsunuz ki ? yorumları okudum yazmak istedim . benim nacizane fikrim zaten rekabet ortamı iyi olan kazansın yok teknoloji yok mühendislik ikisinde de aynı dersler okutuluyor . sadece birinde uygulama diğerine göre daha fazla . Taraf falan tutan yok , kaldıki bir arkadaşımız yorumda eski devletin yaptığı uygulama , onca meslek liseyi nereye göndereceğiz diye düşünmüşler açmışlar diyorsunuz , ee ben hatrı sayılır bir öğretmen lisesinden mezun oldum zamanın da isteğimle yazdım teknoloji fakultesini nolcak şimdi . hem bakınız gazi üniversitesi bilgisayar mühendisliğine birinci giren arkadaş mühendislik fakultesini birinci giren arkadaştan çok daha yuksek puanla girmiş , şimdi bu arkadaş yanlış tercih mi yaptı ? demekki neymiş tercih meseleşiymiş . hadi kolay gelsin :)

 • Ümit Tosun
  Ümit Tosun
  8 yıl önce

  bazı yorumlara baktım. lütfen ön yargılı olmayalım. İzmir Karşıyaka Girne bulvarında ki mühendislik harikasını kim yaptı. demir paneller ile kaplı şehir içi kara yolu ve hiç bir logar kapağı terazide değil. bunu yapan da bizim mühendisimiz değil mi? ön yargılı olmadan yorum yapalım. mezun olup ta yaptığı ilk projede %100 hatasız yapan kaç arkadaşımız var? saygılar

 • Ümit Tosun
  Ümit Tosun
  8 yıl önce

  13 anahtarı bilmeyen bir makina mühendisi,elektrik anahtarı içinde ne var onu bilmeyen bir elektrik mühendisi, terazi ve gönye nedir haberi olmayan bir çok inşaat mühendisimiz var ne yazık ki. masa başında copy-paste ile çalışan bir çok kişi nin de, ne derece başarılı olduğu ortada. her işin uzmanı temelden yetişmeli. teori+tecrübe her zaman başarı getirir. neden ülkemizde ki projelerde hep değişiklik yapılıyor. ilgili kuruluşlara verilen projeler ile uygulanan hiçbir zaman birbirini tutmuyor. ama yurt dışında verilen bir proje çizimi ile uygulama %100 yerine oturuyor. isteyen varsa tek tek ispat ederim. ara eleman, beyaz yaka, mavi yaka, muhabbetlerini bırakalım. başarılı bir sonuç için, eğitim+tecrübe ve emeğe saygı şart. basit örnek: İzmit'teki köprü bağlantı aparatının projesini, çizimini, imalatını ve kontrolünü yapan ve altına imza atan kim? :(( saygılar

 • Ece Yörükoğulları
  Ece Yörükoğulları
  8 yıl önce

  Hayatımda okuduğum konu hakkında yazılabilecek en kötü olmaya aday hatta ikinci paragraftan sonra devam bile etmediğim bir yazı. Bence bu siteden kaldırılmalı.

 • Alp Ytas
  Alp Ytas
  8 yıl önce

  Arkadaşlar şu kadarını söyleyebilirim, teknoloji fakültelerini seçin, o kadar basitki hemen mühendis oluveriyorsunuz hocalar da sağolsunlar hiç kasmıyor. Mühendislik Fakültesi olarakta asla KTÜ'yü tavsiye etmiyorum, yıllarınız heba olmasın.

 • yunus
  yunus
  8 yıl önce

  Arkadasım ben Dokuz Eylül Bilg. Mühendisliğinde okuyorum 4.Sınıf Ögrencisiyim.(Mühendislik Fakultesi), yazdıklarını okurken gülmekten kendimden geçtim. Ben DEU da daha 1. Sınıftayken Proje dersinde senede 6 proje yaptık, 4.Sınıfa gelene kadar gerek ders içerikli gerekse stajda veya kendi ugraslarım sonucu yaptıgım proje sayısı rahat 20 yi geçer. Bu projelerin hiç birisi 1-2 günlük degil, en küçüğü 4 haftalık projelerdir. Lütfen genç ögrenci arkadaşlarımızı yönlendirirken iyice araştırıp yönlendirme yap. Saygılar, iyi çalışmalar.

 • Ali Özdemir
  Ali Özdemir
  8 yıl önce

  oğuzhan bey bende mühendislik fakültesinde okuyorum.gördüğüm kadarıyla türev integral çözebiliyorlar.ve işi bizden iyi yapıyorlar.biz mezun olunca integral türev neyimize.biz iş bilmiyoruz.onlar hem teorik tarafını biliyorlar hemde iş tarafını.piyasıyı teknoloji fakülteleri mezunları kalitelerinden ötürü bizim pabucumuzu dama attıracaklar

 • MUAMMER KOCAMAN
  MUAMMER KOCAMAN
  8 yıl önce

  Yazı tamamen kompleksli bir meslek lisesi mezununun çaresizlikten kendini ifade etmeye çalıştığı dışavurumunu yansıtmış. Yazıda belirtilenleri baz alıp da bunlara göre bir yol haritası belirlemeye çalışırsanız iş hayatıyla haşır neşir olduğunuzda çuvallarsınız çünkü herhangi bir işveren bile bu ayrımın farkında olup size bunun açıklamasını yapma şansı vermeyecektir. Yani YÖK'ün teknoloji fakültelerine mühendislerle aynı hakları tanımaya çalışması bile bu elemanları mühendis yapmaya yetmiyor. En fazla kendileri arasında mühendisçilik oynarlar.

 • ayse
  ayse
  8 yıl önce

  Oğuzhan Bartuğ arkadaşımız 'mühendislik fakülte' li galiba. Çekememezlikten köpür köpür köpürmüş:D

 • Oğuzhan Bartuğ KURUK
  Oğuzhan Bartuğ KURUK
  8 yıl önce

  O kadar taraflı bir yazı olmuş ki. Bu tip adamları nasıl böyle bir siteye yazar yapabiliyorsunuz aklım almıyor. Teknoloji fakültesi, eski hükümetin yediği bir halt, bu kadar meslek lisesi mezununu ne yapacağız diyip, bari onlarıda mühendis yapalım demelerinin sonucu ve kargaşa ortamı. Bunun altından kalkamayacaklarını bildiğikleri için şimdi de ellerinde ne var ne yoksa bütün imkanları ve kaynakları teknoloji fakültelerine yığarak kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar ve mühendislik fakültelerine doğru düzgün ödenek bile ayırmıyorlar. Pratik tabiki önemli. Önemsiz demiyorum. O liselilerin yaptıklarını piyasada 2 sene de kazanırsınız. Türev İntegral almayı bilmeyenleri mühendis diye piyasaya çıkartıyorlar. 4 işlemi zor yapan adamları. Aralarından çok yetenekli arkadaşlar çıkıyor onlara diyecek sözüm yok. Ancak %80 gibi büyük bir bölümü bırakın o bölümü okuymayı, mühendisliği hak etmiyor bile. Mühendis olmayı bırak en fazla diplomalı tekniker olursunuz. Mühendisler, Mühendislik Fakültesi mezunu olurlar. Gerisi çer çöp.