“Suyun Geleceği” British Council “Herkes için Bilim” konuşmalarında
British Council 75. yılını çok özel projelerle kutluyor. İngiltere -Türkiye Bilim ve İnovasyon Yılı kapsamındaki “Herkes için Bilim” konuşmalarının ikincisi 17 Haziran’da “Suyun Geleceği” temasıyla yapılacak. Exeter Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fayyaz Ali Memon’un katılımıyla gerçekleşecek konuşmada suyun geleceği için deniz suyunun tuzdan arındırılması gibi son gelişmeler tartışılacak.

British Council, “Herkes için Bilim” konuşmalarıyla popüler bilim konularında İngiltere’nin önde gelen bilim insanlarını Türkiye’ye getirmeye devam ediyor. Halka açık mekanlarda ücretsiz olarak gerçekleştirilen bilim sohbetlerinde günlük yaşamı da etkileyen konularda en son bilimsel gelişmeler tartışılıyor. “Herkes için Bilim” konuşmalarının Haziran ayı konuğu İngiltere Exeter Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fayyaz Ali Memon olacak. Fayyaz Ali Memon, 17 Haziran Salı saat 19.00’da Ramada Plaza Antalya Oteli’nde gerçekleşecek konuşmada yaşam kaynağı “su”yun sonsuz olmadığına dikkat çekerek suyun ve yaşamın geleceğini etkileyen gelişmeleri anlatacak.

Doç. Dr. Fayyaz Ali Memon “su”yun geleceğinin dünyanın bütün coğrafyaları için stratejik önem taşıdığına dikkat çekerek Antalya’daki buluşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu: “Su, yeryüzünde yaşamın devamlılığı için aslolan sonlu bir kaynak. Bugün dünyadaki nüfus artışı, hızlı şehirleşme, suyun kalitesinde ve miktarında da hızlı değişimlere yol açıyor. Mevcut tüketim alışkanlıklarının sürmesi durumunda 2025 yılına kadar su sıkıntısı çeken ülkelerin dünya nüfusunun üçte ikisini oluşturacağı öngörülüyor. Bugün artık deniz suyunun tuzdan arındırılarak içme suyuna dönüştürülmesi gündemimizde. Suyun sürdürülebilirliği için gerekli önlemleri almak hepimizin sorumluluğu“ diye konuştu.

Doç. Dr. Fayyaz Ali Memon, suyun tekrar kullanımına yönelik teknolojiler, su tasarrufu sağlayan mikro-bileşenler, yaşam döngüsü analizi, karbon ayak izi, su talebi yönetimi, besin-su-enerji bağlantısı konularında araştırmalar yapıyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum