SpaceX üç roket birden indirecek
Elon Musk'un uzay gemisi üreten şirketi SpaceX ve NASA uzaya yapılacak yolculuklarda büyük devrim yaratacak bir deneme için hazırlanıyor.

NASA, uzay mekiği programını iptal ettiğinden beri yıllardır uzaya çıkmada büyük problem yaşıyor. Rus Uzay Ajansı'na para ödeyerek Ruslar'ın uzay gemilerini kullanan NASA, bir yandan da Elon Musk'ın uzay gemisi üreten şirketi SpaceX'in roketleri ile uzay istasyonuna malzeme taşıyor veya uyduları yörüngeye yerleştiriyor. Ancak uzaya çıkıp inme maliyetini düşürmek isteyen NASA ve SpaceX, yeniden dünyaya dönebilen yere dik şekilde yumuşak inip yapabilecek roketler üretmek istiyor.

Bu konuda ilk testlerde başarı kazanan ve roketleri yere yeniden indirmeyi başarabilen SpaceX, şimdi de üç roketi birden aynı alana indirmenin testini yapacak. Böylece tek seferde uzaya birden çok uzay gemisi yollamak ve bu gemilerin roketlerini aynı anda yere indirmek mümkün olacak. 

Teorik olarak üç roketi aynı alana indirmek mümkün gibi görünse de bu pratikte çok zor bir işlem. Roketlerin yere inerken yarattığı yüksek basıncın diğer roketlerin dengesini bozması riski bulunuyor. Bu nedenle roketler, kendi başlarına otonom şekilde dengede kalıp dik bir şekilde belirlenmiş alana inmek zorundalar.

Böylece roketleri yeniden kullanmak mümkün olacak ve uzaya çıkışın maliyeti son derece azalacak. Ayrıca daha ağır yükleri fırlatmak için birden çok roketi de kullanmak mümkün olacak. 

Kaynak
http://shiftdelete.net/spacex-uc-roket-birden-indirecek-78507

İleri Okuma
http://arstechnica.com/science/2017/01/spacex-details-its-plans-for-landing-three-falcon-heavy-boosters-at-once/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum