SpaceX 40 Starlink Uydusunu Kaybetti
SpaceX 40 Starlink Uydusunu Kaybetti

Elon Musk'ın SpaceX'i geçen hafta perşembe günü fırlatılan 49 uydunun 40'ını kaybetti. Bu uydular devasa takımyıldız Starlink'in bir parçası olacaktı ama görünüşe göre Güneş'in başka planları vardı. Fırlatmadan bir gün sonra Dünya'yı vuran jeomanyetik bir fırtına, uyduları atmosfere gönderdi.

Jeomanyetik fırtınalar, Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların artan seviyesi nedeniyle elektronikler için tehlikeli olabilir. Ancak burada ikincil bir etki söz konusudur. Bu büyük uzay hava olayları atmosferi de etkileyerek yoğunluğunu değiştirir.

Starlink uyduları, onları yerden 210 kilometre kadar yakınlaştıran bir yörüngeye yerleştirildi ve oradan daha yüksek yörüngelere tırmandılar. Jeomanyetik fırtına atmosferin yoğunluğunu artırdı ve uydular, yörünge manevrasının bu bölümünde, araçlardan beklenenden yüzde 50 daha fazla sürüklenme yaşamaya başladı.

Şirket bir basın açıklamasında, "Starlink ekibi, uydulara, sürüklenmeyi en aza indirgemek ve etkin bir şekilde "fırtınadan korunmak" için (bir kağıt gibi) uçtan uca uçacakları güvenli bir moda komuta etti ve Uzay Kuvvetleri'nin 18. ekibiyle yakın çalışmaya devam etti. Uzay Kontrol Filosu ve LeoLabs, yer radarlarına dayalı uydular hakkında güncellemeler sağlayacak.” dedi.

Güçlü sürüklenme, yeni başlatılan filonun yüzde 80'e kadarının güvenli moddan çıkmasını engelledi, yani uydular ya atmosferde çoktan yandı ya da yakında yanacak. Hiçbir parça yere çarpmayacak şekilde tasarlandılar.

Uydular birçok gözlemde göründüğü ve çekilen görüntülerin kalitesini düşürdüğü için birçok gök bilimci Starlink takımyıldızından şikayet etti. Takımyıldızı tamamlandığında 12.000 uyduya sahip olacak ve Musk 30.000 tanesi daha için izin istedi. Bu, yalnızca astronomi için değil, aynı zamanda uzayın keşfi için de önemli sonuçlar doğurabilecek inanılmaz derecede yüksek bir sayıdır.

Geçen yıl Nisan ayında Uzayda 7.389 ayrı uydu vardı ve bunların yaklaşık yarısı aktifti. Bu 3.000 kadar uzay aracının üçte ikisi Starlink'e aitti.

Avrupa Uzay Ajansı başkanı Josef Aschbacher, Musk'ın uzayda "kuralları koymasından" şikayet etti ve Çin, ABD'yi uluslararası anlaşmaları görmezden gelmekle suçladı. Asya ülkesinin uzay istasyonu olan Tiangong, Starlink uydularıyla çarpışmayı önlemek için iki kez hareket etmek zorunda kaldı.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/spacex-loses-40-starlink-satellites-after-geomagnetic-storm-hits-earth/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum