Şirketlerin Dünya Kadınlar Günü Tweetlerinde Cinsiyete İlişkin Ücret Farklarını Ortaya Çıkaran Bot
Şirketlerin Dünya Kadınlar Günü Tweetlerinde Cinsiyete İlişkin Ücret Farklarını Ortaya Çıkaran Bot

Bir Twitter botu, “kelimeler değil işler” sloganını yeni bir seviyeye taşıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve birçok farkındalık ayı veya günü gibi, şirketler tarafından sosyal medyada kadınlar hakkında basmakalıp sözler yayınlayarak kendilerini olduklarından daha iyi göstermek için sıklıkla kullanılıyor.

Bununla birlikte bu şirketlerin çoğu konuşur ama icraat yapmaz. 2017'den bu yana, Birleşik Krallık'ta 250 veya daha fazla personel sayısına sahip işverenlerin cinsiyete dayalı ücret farklarını bildirmeleri gerekmektedir ve veriler kamuya açıktır. Şimdi, Twitter'da bir Cinsiyet Ödeme Açığı Botu, 2022 Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarken kadınlara düşük ödeme yapan şirketlerin ikiyüzlülüğünü vurguluyor.

https://twitter.com/PayGapApp/status/1501194867518713857?s=20&t=Z4jAmaoB2pAAlfSXFDMVeA

 

Cinsiyet Ödeme Açığı Botu, şirketlerin, üniversitelerin, kuruluşların ve kamu işverenlerinin Dünya Kadınlar Günü tweet'lerini, maaş bordrolarındaki kadınların medyan saatlik ücretleriyle erkeklerinkini karşılaştırıldığında tweet atıyor. Bazıları kadınlara ve erkeklere eşit ücret ödüyor. Ancak botun ortaya çıkardığı gibi çoğu ödemiyor. Aslında, yakalanan birçok şirket, tweet'lerini silmiş veya farklı ifadelerle ve hatta #IWD2022 hashtag'i olmadan yeniden yayınlamıştır.

https://twitter.com/PayGapApp/status/1501136926312701952?s=20&t=KMqmR2jDPs8LTtBZuQXq2w

 

Birçok şirketin adil ve eşit görünmek istese de, kadınlara düşük ödeme yapmaya devam ettiğini gösteriyor - bu, beyaz olmayan kadınlar, engelli kadınlar ve LGBTQ+ kadınlar için daha da belirgin. LGBTQ+ tarih ayı boyunca gökkuşağı bayrağını her yere koyan, ancak eşitsizlikle mücadele etmeyen veya politikalarını içeriden güncellemeyen şirketler gibi, adım atılmadıkça eşitsizlik söylemleri anlamsız kalıyor.Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/bot-responds-to-companies-international-womens-day-tweets-with-their-gender-pay-gap/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum