Şimdiye Kadar Görülen En Büyük Güneş Fırtınalarından Biri Venüs'ü Vurdu
Bilim insanları, bunun "sıradan bir olay" olmadığını söylüyor.

Güneş son zamanlarda oldukça aktif ve hem bilim insanlarını hem de amatör gök bilimcileri memnun ediyor. Bilim insanlarının “sıradan bir olay değil” olarak tanımladığı, muhteşem bir tam hale koronal kütle atımı (CME) gönderen uzak tarafında büyük bir patlama ile bir seviye yukarı çıkardı. Neyse ki Dünya yolunda değildi, ancak Venüs öyleydi ve bir haftadan kısa bir süre içinde ikinci kez darbe aldı.

Vurulan sadece Venüs değildi. 1 Eylül'de Venüs'ü vuran ilk CME, Avrupa Uzay Ajansı'nı ve NASA'nın Solar Orbiter'ını uçuş yapmak üzereyken yakalamayı başardı. Neyse ki, uzay aracı CME'den etkilenmedi. Aslında bu, Güneş'in uzak tarafından CME'leri daha önce hiç olmadığı şekilde inceleyebileceğimiz anlamına geliyor.

5 Eylül'deki ikincisi muazzamdı ve Güneş Sistemi'ne devasa bir M-2 sınıfı parlama gönderdi.

An orange disk shows the sun as an eruption flings out golden loops on one side

4-9 Eylül arasında Güneş, patlama 5 Eylül'de görülebilir.

 

Solar Orbiter'daki Enerjik Parçacık Dedektörü cihazının baş araştırmacılarından George Ho, Spaceweather.com'a, "Bu sıradan bir olay değil. Birçok bilim makalesi bunu önümüzdeki yıllar boyunca inceleyecek." dedi.

"5 Eylül etkinliğinin, Solar Orbiter'ın 2020'de fırlatılmasından bu yana şimdiye kadar gördüğümüz Güneş Enerjili Parçacık (SEP) fırtınalarının en büyüklerinden biri (en büyük değilse) olduğunu güvenle söyleyebilirim. En azından geçen haftaki CME'den gelen radyasyon fırtınasından bir büyüklük sırası daha güçlü."

CME'ler, güneş lekeleri parladığında ve patladığında, yüklü parçacıkları uzaya fırlattığında olan şeydir. Dünya'ya doğru fırlatıldıklarında, Dünya'nın manyetik alanı tarafından jeomanyetik kutuplara yönlendirilerek güzel auroralar yaratılabilirler. Güçlü CME'ler, teknolojiyi etkileyebilecek ve hatta radyo kesintilerine yol açabilecek güçlü jeomanyetik fırtınalara neden olabilir.

Tweet linki.

 

Büyük CME'nin daha önce Venüs'e saldırıyı başlatan güneş lekesinden gelmiş olması muhtemel. Aktif güneş lekesi AR 3088, Ağustos ayında ortaya çıktı ve Güneş'in uzak tarafından geçti, her zamankinden daha büyük ve daha öfkeli. Güneş'in dönüşü, bir haftadan biraz fazla bir süre içinde onu tekrar karşımıza getirecek, bu yüzden henüz ateş hattından çıkmamış olabiliriz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum