Samanyolu'nun Halesi, Olduğunu Düşündüğümüz Şekilde Değil
Galaksimizin etrafındaki dağınık yıldız bulutu beklenenden farklı.

Samanyolu çevresinde, hale olarak bilinen dağınık yıldız popülasyonuna sahip bir bölge vardır. İçinde Güneş Sistemimiz olan da dahil sarmal kolların bulunduğu diskten çok daha büyüktür. Bu uçsuz bucaksız düşük yoğunluklu bölgenin çok uzun bir süredir bir küre olduğu düşünülüyordu, ancak yeni araştırmalar bu fikrin tam olarak doğru olmadığını gösteriyor.

H3 Araştırması kapsamında ve Gaia uzay aracı tarafından toplanan verilere göre, hale bir küre değil. Daha basık ve eğimli, tekmelenmiş bir topa benziyor. Ekip, şu anda Samanyolu'nun yıldız halesinin bir parçası olsa da, bir zamanlar Gaia-Sausage-Enceladus (GSE) olarak bilinen başka bir galaksi olan 5.559 yıldızı takip etti. Bu galaksi, iki yörünge boyunca ve bir açıyla bizimki tarafından yenildi ve tuhaf şekli oluşturdu: üç eksenli bir elipsoid.

Yıldız halesi, karanlık maddenin kütleçekim kuvvetinin hakim olduğuna inanılan daha geniş galaktik hale için bir izleyicidir. Karanlık madde görünmezdir, bu nedenle gök bilimciler yıldız halesini inceleyerek bu varsayımsal madde hakkında fikir sahibi olmayı umuyorlar.

Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden baş yazar Jiwon "Jesse" Han, bir açıklamada, "Yıldız halesinin şekli, daha önce mümkün olandan daha yüksek doğrulukla ölçtüğümüz çok temel bir parametredir." dedi. "Yıldız halesinin küresel değil de, futbol topu, rugby topu veya zeplin - istediğinizi seçin - şeklinde olmasının pek çok önemli çıkarımı var."

Harvard Üniversitesi ve Astrofizik Merkezi'nde astronomi profesörü ortak yazar Charlie Conroy, "On yıllardır, genel varsayım, yıldız halesinin aşağı yukarı küresel ve izotropik veya her yönde aynı olduğu yönündeydi." diye ekledi. "Artık, galaksimizin küresel bir yıldız hacmine gömülü klasik resminin atılması gerektiğini biliyoruz."

Samanyolu ve GSE arasındaki çarpışma yaklaşık yedi milyar yıl önce gerçekleşti. Geçen süre göz önüne alındığında, araştırmacılar yıldız halesinin varsayılan küresel konfigürasyona yerleşmiş olmasını bekliyorlardı. Olmamış olması çok merak uyandırıcı.

Conroy, "Eğik yıldız halesi, altta yatan karanlık madde halesinin de eğimli olduğunu şiddetle öne sürüyor." dedi. "Karanlık madde halesindeki bir eğim, Dünya'daki laboratuvarlarda karanlık madde parçacıklarını tespit etme yeteneğimiz için önemli çıkarımlara sahip olabilir."

Galaktik halenin şekline ilişkin görüşler The Astronomical Journal'da yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum