Rusya, 2024'ten Sonra Uluslararası Uzay İstasyonundan Ayrılacak, Yeni Roscosmos Başkanı Onayladı
Rusya, 2024'ten Sonra Uluslararası Uzay İstasyonundan Ayrılacak, Yeni Roscosmos Başkanı Onayladı

Bildiğimiz şekliyle Uluslararası Uzay İstasyonunun (ISS) sonu. Roscosmos'un yeni başkanı Yuri Borisov, yıllardır ima edilenleri doğruladı. Rusya 2024'ten sonra ISS'nin bir parçası olmayacak.

Borisov, Kremlin tarafından yayınlanan yorumlarda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e "Tabii ki ortaklarımıza karşı tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz, ancak 2024'ten sonra istasyondan ayrılma kararı alındı." dedi.

"Sanırım bu zamana kadar bir Rus yörünge istasyonu oluşturmaya başlayacağız."

Ancak NASA, henüz resmi bir bildirim almadığını söyledi. AFP'nin bildirdiğine göre, ISS NASA direktörü Robyn Gatens bir konferans sırasında "Bugünkü haberlerle ilgili olarak ortaktan herhangi bir resmi açıklama almadık." dedi.

ABD-Uzay ilişkisinin sona ermesini isteyip istemediği sorulduğunda Gaten, "Hayır, kesinlikle hayır" yanıtını verdi.

Bu yılın başlarında uzay istasyonu görevi 2030'a uzatıldı, bu sırada Rusya zaten 2025'ten sonra kalmamayı düşünüyordu. Rusya'nın Ukrayna'yı acımasız işgali ve ardından ISS'ye dahil olan birçok ülke tarafından ülkeye uygulanan yaptırımlar, Rus uzay ajansı ile işbirliğindeki diğer uluslararası ortaklar arasında gerginliğe yol açarak kararı hızlandırdı.

Rusya'dan yapılan açıklamaya rağmen, Roscosmos ve NASA, Rusya'dan astronotlar ve ABD'den kozmonotlar göndermeye devam edecek ve 2024'e kadar ISS'de en az bir astronot ve bir kozmonot bulunduracak.

ISS 2030'a kadar uzatılmış olabilir, ancak 2031'de okyanusa düşürülmesi bekleniyor. Tüm yapı yaşlanıyor ve büyük bir yenileme olmadan uzun vadeli bir gelecek sürdürülebilir değil. Er ya da geç çözülmesi gereken bir diğer konu da istasyonun doğru yörüngede nasıl tutulacağı. Bu genellikle Rus araçlarından bir destek alarak gerçekleştirilir, ancak onlar olmadan farklı bir düzenin olması gerekecektir.

Geçen ay, Northrop Grumman'ın Cygnus uzay aracı, istasyonu başarıyla güçlendiren ilk ticari uzay aracı oldu (ilk başarısız testin biraz plan dışı kalmasından sonra). Bu olumlu bir adımdır, ancak bu yaklaşımın geri kalan zamanda ISS'yi olması gereken yerde tutmanın uygun bir yolu olduğunu garanti etmek için çok daha fazla test yapılması gerekecektir.

Bu makale NASA'nın yorumlarını içerecek şekilde değiştirilmiştir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum