Roketlerin Patlama Anını Gösteren 5 Büyük Uzay Kazası
Uzayın derinliklerini keşfetmek için bugüne kadar birçok deneme gerçekleştirildi. İşte bazıları başarısız olan bu çabalardan en dramatik sonuçlanan 5 tanesi.

Uzayın derinliklerini keşfetmek için bugüne kadar sayısız çalışma gerçekleştirildi. Bunlardan bazıları başarıya ulaştı, bazıları ise başarısızlıkla sonuçlanarak dramatik olaylar olarak tarihteki yerini aldı. Bu içeriğimizde, tarihte gerçekleşen önemli uzay kazalarına göz atacağız. Çoğu roketlerin fırlatılış anında gerçekleşen uzay kazalarının en önemlileri arasında olan 5 kazanın görüntüsülerini aşağıda bulabilirsiniz…

Long March - 1996

Çin'in 15 Şubat 1996 tarihinde gerçekleştirdiği Intelsat 708 uydusu fırlatılışı sırasında roket patlaması gerçekleşti. Fırlatıldıktan 22 saniye sonra yakınlardaki bir kasabaya düşen roket 80 evin yıkılmasına neden oldu. Resmi kaynaklara göre 6 kişi öldü, 87 kişi yaralandı ancak bölgeden gelen bilgiler ölü sayısının 500 kişiye kadar çıktığı yönünde oldu.

Titan 1 - 1959

Balistik askeri bir proje kapsamında üretilen Titan roketi, 12 Aralık 1959 tarihinde kalkış testi sırasında patladı. Büyük patlamanın en sevindirici yanı ise yaşamını kaybeden olmamasıydı.

Ariane 5 - 1996

Birleşik Devletler'de üretilen Ariane 5 roketi fırlatılıştan kısa bir süre sonra şiddetli bir patlamayla infilak etti. Roketin patlamasının nedeni ise bir yazılım hatasıydı. Kazada yaşamını yitiren olmadı.

Antares Roket Kazası - 2014

En yakın tarihli uzay kazası milyonlarca insan tarafından canlı yayında izlendi. Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargo götürecek olan Antares, kalkıştan kısa bir süre sonra patladı. Bu kazada da can kaybı yaşanmazken 300 milyon dolarlık maddi hasar meydana geldi ve NASA itibar kaybı yaşadı.

Challenger Faciası - 1986

Tarihin en dramatik uzay kazalarından biri olan Challenger Faciası, Challenger uzay mekiğinin kalkıştan 73 saniye sonra patlamasıyla yaşandı ve 7 mürettebat patlamada yaşamını yitirdi. Uzun yıllar konuşulan Challenger faciasının yakıt sızması nedeniyle yaşandığı bildirildi.

Kaynak
http://www.webtekno.com/uzay/firlatilis-sirasinda-roketlerin-patlama-anini-gosteren-5-buyuk-uzay-kazasi-videosu-h16605.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum