Robotlar yüzünden önce kimler işsiz kalacak?
Bir masada oturarak mı çalışıyorsunuz? Yoksa taksi şoförü müsünüz? İşiniz ağır yükleri taşımak mı? Bir dakika durun ve kendinize sorun, sizin yerinizde bir robot ya da makine olsaydı, bu işi daha mı iyi yapardı?
BBC ve Oxford ile Deloitte Üniversiteleri’nden araştırmacılar hep birlikte en yüksek (ve en düşük) tehlike altında olan mesleklerin kapsamlı bir listesini oluşturdular. Eğer bir telefon satıcısıysanız, öz gezmişinizi cilalamaya başlamak isteyebilirsiniz; çalışmanın söylediğine göre işinizin gelecek 20 yıl içinde bir robota gitme ihtimali yüzde 99. İlk beşte yer alan diğer meslekler ise kâtip veya ilgili klavye çalışanı (yüzde 98.5); tüzel sekreter (yüzde 97.6); parasal hesap yöneticisi (97.6); ve tartıcı, tasnifçi veya düzenleyici (yine yüzde 97.6).
 
Otomatikleşmiş makinelerden en az tehlikenin yöneldiği meslekler ise otel ve kalacak yer yöneticisi veya sahibi (yüzde 0.4); birahaneci veya ruhsatlı mülk yöneticisi (yüzde 0.4); eğitim danışmanı ve okul müfettişi (yüzde 0.4); konuşma ve dil terapisti (yüzde 0.5); ve sosyal hizmetler yöneticisi veya idarecisi (yüzde 0.7). Eğer bunlardan herhangi biri sizi ilgilendiriyorsa, muhtemelen güvendesiniz, yine de çocuklarınız güvende olmayabilir.
 
BBC mevcut işinizi arayıp tahmin edilen tehlikelerin ne olduğunu görmenize olanak sağlayan interaktif bir liste toparladı. Kılavuz şöyle açıklıyor: “Bir mesleğin belirli taraflarının makineleştirilmesi, diğerlerinden daha kolaydır. Sosyal çalışanlar, hemşireler, tedaviciler ve psikologlar, mesleğin çok önemli bir bölümü olan empatiyi gerektirdiği için, diğer insanlara yardım etmek ve onlarla ilgilenmek bakımından devralınması en az muhtemel işlerden.”
 
“Çalışanların hızlı düşünüp tepki vermesini ve sanatçılar, tasarımcılar veya mühendisler gibi yaratıcı ve özgün fikirler ortaya atmasını gerektiren roller, makineleşme karşısında önemli üstünlüğe sahip.”
 
Bunlar robotların ve yapay zeka yazılımının uğraşmaya yatkın olduğu işler, çünkü veriyi işlemede ve detaylı talimatlara harfiyen tekrar ve tekrar uymakta çok iyiler. Eğer şu anki işinizde dikkatsiz bir robot gibi hissediyorsanız, o halde bir robotla yerinizin değiştirilmesi tehlikesi var.
 
Fakat robot ve yazılım geliştiricileri, hepimiz için daha iyi bir gelecek inşa ettiklerini söylüyorlar ve kanıtlar bunu destekliyor: ilerlemiş teknoloji ve robot bilimi, geçen yıllarda ortadan kaldırdığından daha fazla meslek oluşturarak biz insanların daha keyifli meslek hayatlarını keşfetmesini ve boş zaman etkinliklerinde daha fazla zaman harcamasını sağladılar.
 
Kaynak
*Bilimfili "Robotlar yüzünden önce kimler işsiz kalacak?"
http://bilimfili.com/mesleginizi-robotlar-mi-kapacak/
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum