Polonya'da Ev Kedileri Neden 'İstilacı Yabancı Türler' Olarak Kabul Ediliyor
Polonya'da Ev Kedileri Neden 'İstilacı Yabancı Türler' Olarak Kabul Ediliyor

Polonyalı bir bilim enstitüsü, evcil kedileri "istilacı yabancı türler" olarak sınıflandırdı.

Polonya Bilimler Akademisi, Orta Doğu'da evcilleştirildiği için ev kedisini (Felis catus) "yabancı" olarak tanımladı ve "evcil kedilerin doğal biyoçeşitlilik üzerindeki olumsuz etkisi" nedeniyle kedileri "istilacı" olarak nitelendirdi.

Akademi, Japon knotweed, rakun, açık kanatlı güveler ve mandalina ördekleri de dâhil olmak üzere "istilacı yabancı türler" olarak gördükleri uzun bir hayvan listesine sahiptir.

Polonya'daki kedilerin yılda 48.1 ve 583.4 milyon memeliyi ve 8.9 ve 135,7 milyon kuşu öldürdüğünü ve yediğini gösteren bir araştırmaya atıfta bulunarak, bu türün "yerel vahşi yaşam için öngörülemeyen bir risk" oluşturduğunu belirtiyorlar.

Devlet tarafından işletilen Polonya Bilimler Akademisi'nden bir biyolog olan Wojciech Solarz AP'ye verdiği demeçte, kediyi yabancı istilacı türler arasına dâhil etme kriterleri "kediler tarafından yüzde 100 karşılanıyor" dedi.

Kedi sahipleri ve kedi severler, sınıflandırmaya öfkelerini dile getirdiler ve bunun evcil kedilere kötü muameleyi teşvik edeceğinden endişe ediyorlar.

AP'nin bildirdiğine göre, basında, enstitünün vahşi ve diğer kedilere ötenazi yapılması çağrısında bulunduğuna dair yanlış bir izlenim veren haberler çıktı.

Devlete bağlı Polonya Bilimler Akademisi'nde biyolog olan Wojciech Solarz, AP'ye verdiği demeçte, F. Catus'un veri tabanına eklenmesinden böyle bir yanıt beklemediğini ve başka hiçbir girdinin bu kadar duygusal bir tepkiye neden olmadığını söyledi.

Solarz, ulusal televizyonda "Mutlu Kedi" başlıklı bir kitabın yazarı olan kedi şampiyonu Dorota Suminska’nın öfkesiyle karşı karşıya kaldı.

Bir veteriner olan Suminska, küçülen biyoçeşitliliği tartışırken "Önce insanın istilacı olmayan yabancı türler listesinde olup olmadığını araştırın" dedi ve kedilerin haksız yere çok fazla suçlndığını savundu.

Akademi, yalnızca kedi sahiplerine, kuşların üreme mevsimi boyunca evcil hayvanlarının açık havada geçirdiği süreyi sınırlamasını tavsiye etti.

Akademi, bu ayın başlarında bir Facebook gönderisinde, sınıflandırmaya ve ardından gelen eleştirilere değinerek, "her türlü hayvan zulmüne karşı olduklarını" söyledi. Yerli ev kedisini istilacı bir yabancı tür olarak tanımlamanın, onlara karşı herhangi bir suistimali teşvik etmediğini açıkladı.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum