Plüton’un Yeni Fotoğrafları Yayımlandı
NASA, New Horizons uzay aracının Temmuz ayındaki tarihi uçuşu sırasında çektiği cüce gezegen Plüton'a ait yeni fotoğrafları yayımladı.

Bu fotoğrafların renkli halleri bulunmasa da kaos bölgesi, Cthulhu Regio, ve Sputnik Planum gibi bölgelerin yüzey özelliklerinin beklenmedik karmaşıklığı detaylı bir şekilde görülebiliyor.

New Horizons ana araştırmacısı Alan Stern’ün belirttiğine göre; Plüton bizlere yer şekillerinin çeşitliliğini ve Solar Sistem içerisindeki hiç birşeyin rekabet edemeyeceği proseslerinin karmaşıklığını gösteriyor.

Stern’ün belirttiğine göre: ‘’Eğer uçuştan önce bir sanatçı Plüton’u tıpkı bu şekilde resmetmiş olsaydı, belki de bunu çok abartı olarak değerlendirebilirdim. Fakat gördüğümüz şey tam olarak bu.’’

Geçtiğimiz haftadan bu yana New Horizons, uçuşundan bir takım yüksek çözünürlüklü fotoğrafları iletiyor- uzay aracının download hızından dolayı, bütün fotoğrafların teslim edilmesinin yaklaşık olarak bir yıl sürmesi bekleniyor. NASA’ya göre bu fotoğraflar geçtiğimiz birkaç gün içerisinde teslim edildi ve Plüton’un yüzeyini gördüğümüz çözünürlüğün iki katından daha fazla netlikteler. Bu yeni fotoğraflarla birlikte nitrojen buz akışı, vadi ağları, eğimli kum tepeleri ve bir manada Jüpiter’in uydusu Europa’yı hatırlatan düzensizce yüzeye dağılmış dağlar gibi görünen birçok yeryüzü şekli rahatlıkla seçilebiliyor.

New Horizons Jeoloji, Jeofizik ve Görüntüleme (GGI) takımının lideri Jeff Moore’un da belirttiğine göre, Plüton’un yüzeyi de Mars’ın yüzeyi kadar karmaşık.

Aşağıdaki fotoğraf eğer Plüton’un ekvatoryal alanından 1800 kilometre yukarıdan bakarsanız ne göreceğinizi gösteriyor. Bu fotoğraf Sputnik Planum’un buzlu ve parlak ovaları boyunca uzanan karanlık Cthulhu Regio’ya (iki isim de resmi değildir) 1800 km yükseklikten şöyle bir bakış atmamızı sağlıyor.

Bu fotoğraf 80.000 km uzaklıktan çekilmiş yüksek çözünürlüklü fotoğrafların moziği ile oluşturuldu ve merkezi deliyormuş gibi uzanan Sputnik Planum’un buzlu (buza benzeyen) ovasını gösteriyor. Bu fotoğrafta yer şekillerinin nasıl çeşitlendiğini (görülebilen en küçük yer şekli yalnızca 0,8 km boyutunda) görebiliyoruz. Fotoğrafta sağ tarafta kalan iki beyaz dikdörtgen ise kaos bölgesi ve karanlık alanları içine alıyor - diğer fotoğraflarda bu bölgelerin daha yakından çekilmiş fotoğraflarını da göreceksiniz.

470 km genişliğinde bir bölgeyi gösteren aşağıdaki fotoğrafın merkezinde Plüton’un kaos bölgesini görülebilir. 

Bu fotoğraf, cüce gezegenin düz ve buzlu yüzeyini parçalamış aşırı derecede kraterli olan koyu renkli bölgeyi gösteriyor.

Bu fotoğraf ise Plüton’un en büyük uydusu olan ve yalnızca 1200 km çapındaki Charon’a ait. Fotoğraf, New Horizons uzay aracı tarafından, Plüton’a en yakın konumuna geçmesinden 10 saat önce çekildi. (14 Temmuz 2015 tarihinde, 470,000 km mesafeden)

Kaynak

BilimFili.com, “Plüton’un Yeni Fotoğrafları Yayımlandı”

http://bilimfili.com/plutonun-yeni-fotograflari-yayimlandi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum