Planck Boyutu
Planck boyutu evrende fizik yasalarının çalışmadığı en küçük boyutları belirler.

1890’larin sonunda fizikçi Max Planck, fizik yasalarını basitleştirmek için bir birim seti kullanmayı önerdi. Bu temel birimler uzunluk, kütle, sıcaklık, zaman ve yükten oluşuyor.

Sadece Planck uzunluğunu göz önüne alalım. Protonun büyüklüğü Planck uzunluğundan 100 milyon trilyon defa daha büyüktür. Bunu daha iyi anlamak için, protonu gözlenebilen evren kadar büyük olduğunu farz edersek, Planck uzunluğu Tokyo ile Chicago arasındaki mesafeye eşit olur. Bu 14 saatlik uçuş mesafesi size büyük görünebilir, fakat evrenin boyutları ile kıyasladığımızda tamamen önemsiz olduğunu görürüz.

Planck boyutu bir grup evrensel birim olarak keşfedildi, fakat bu birimlerin aynı zamanda bilinen fizik yasalarının çalışmayı bıraktığı en küçük boyut olduğu ortaya çıktığında herkesi şaşırttı. Örneğin Planck uzunluğundan daha küçük boyutların herhangi bir anlamı yok, fizik yasaları Planck uzunluğundan daha küçük boyutlarda çalışmıyor.

Bilim insanları Planck boyutlarında neler olup bittiğini tam olarak bilmiyorlar. Bazı teorik fizikçiler dört temel kuvvet: yerçekimi  zayıf kuvvet, elektromanyetik kuvvet ve güçlü kuvvetin bu enerjilerde birleştiğini düşünüyor. Kuantum yerçekimi ve süper-sicim teorisi de Planck enerji boyutlarını anlamaya yardımcı olabilir.

Planck boyutu evrende fizik yasalarının çalışmadığı en küçük boyutlardır. Bu boyutların ötesini anlamak için, bu boyutlarda çalışan yeni fizik yasalarına ihtiyacımız var.

Kaynak
http://fizikakademisi.com/2016/05/21/planck-boyutu/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum