PISA sonuçları, Türkiye'deki eğitim sisteminin durumunu gözler önüne serdi
OECD tarafından her üç yılda bir yapılan ,“Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” (PISA) 2015 sonuçları açıklandı. 15 yaş grubundaki 540.000 öğrenci ile yapılan çalışmada, öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve beceriler değerlendirildi. Sonuçlar Türkiye’de Bilimin neden gelişemediğine dair kaygı verici ip uçları veriyor.

70 ülkede yapılan sınav sonuçlarına göre Türkiye, fende 51'inci, matematikte 48'inci, okumada 49'uncu oldu.“Tüm ülkeler 530 puanın üzerine çıkarken, Türkiye 425, Meksika da 416 puanla bilim sıralamasında en sonda yer alan iki ülke oldu.“ [*]

Üç alanda da Türkiye’deki öğrencilerin yüzde 31.2’si düşük seviyede performans gösterdi. Yani her üç öğrenciden biri PISA 2015’te en düşük puanı alanlar kategorisinde bulunuyor. Bundan dolayı Türkiye, genel olarak düşük düzey performans gösteren grupta kümeleniyor.

Türkiye, üye ülkeler içinde Meksika ile birlikte en düşük performansı paylaştılar. Singapurlu öğrenciler matematik, bilim ve okumada en yüksek notları alarak en başarılı öğrenciler oldu. Singapur'u Japonya, Taipei (Çin), Finlandiya ve Estonya takip etti. Fen, matematik ve okumanın en az birinde ileri düzeyde performans gösteren öğrenci oranı OECD ülkelerinde yüzde 15,3 iken Türkiye'de bu oran sadece 1,6.

OECD ülkeleri genelinde düşük düzey performans gösteren öğrencilerin oranı yüzde 13 iken, Türkiye'de bu oran yüzde 31,2. Bu da öğrencilerin dört işlem, okuma yazma gibi temel becerilerle sınırlı olduğunu gösteriyor. Finlandiya, kız öğrencilerin bilimde erkek öğrencilerden daha başarılı olduğu tek ülke.

Dünya haritalarında Fen, Matematik ve Okuma alanlarındaki yerimizi görebilirsiniz .

PISA sınav karnemizin yıllar içerisindeki değişimine bir göz atalım:

ORTALAMA PERFORMANS GÖSTEREN ÜLKELER İÇİNDEKİ PAYIMIZ

EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN ÜLKELER İÇİNDEKİ PAYIMIZ

 

EN DÜŞÜK PERFORMANS GÖSTEREN ÜLKELER İÇİNDEKİ PAYIMIZ

Ali ÇAĞLAR
Fen ve Teknoloji Öğretmeni - Fen ve Teknoloji Öğretmeni

0 yorum