Arkeologlar, Antik Pompeii'de Köle Bir Aileye Ait Oda Buldu
İtalya'nın antik Roma kenti Pompeii yakınlarındaki Villa Giuliana'da iyi korunmuş "köleler" odası keşfedildi.

Pompeii antik kentindeki bir Roma villası olan Civita Giuliana'daki son derece iyi korunmuş oda, üç yatak, bir çömlek, amfora ve diğer küçük öğeleri içeriyor.

Parco Archeologico di Pompei’nin yöneticisi Dr. Gabriel Zuchtriegel yaptığı açıklamada, “Bu oda, yalnızca seçkin erkekler tarafından yazılan tarihsel kaynaklarda göremeyeceğiniz, hayatta kalmaya çalışan insanların gerçekliğine açılan bir penceredir” dedi.

Bu, eğer arkeoloji keşfetmeseydi hakkında çok az şey bilebileceğimiz, antik dünyaya ait bir vaka. En çarpıcı olansa MS 79’daki ünlü patlamanın etkisinden kurtulup korunabilmiş olması.

Zuchtriegel, “Belki büyük hazineler keşfetmemiş olabilirim fakat bu odanın keşfi, bir arkeolog olarak hayatım boyunca yaşadığım en heyecan verici olaylardan biri. Buradaki gerçek hazine antik toplumun en savunmasız üyelerinin, karşı karşıya kaldığı zorlukları keşfetmiş olmaktır" dedi.

"Köleler" odasında, arkeologlar üç ahşap yatak buldular. Bununla birlikte, içerisinde at koşum takımının parçaları gibi görünen metal ve kumaş nesneler içeren ahşap bir de sandık bulundu.

Yataklardan ikisi yaklaşık 1,7 metre uzunluğunda, üçüncü yatak ise 1,4 metre uzunluğunda. Bu son yatak bir çocuğa ait olabilir. Yatakların üzerinde kumaş battaniye olabileceği düşünülen parçalara ait ipuçları da bulundu. Ekip ayrıca yatakların altında amforalar, seramik testiler ve çömlek gibi birkaç kişisel eşya buldu.

Oda muhtemelen aynı zamanda depo olarak kullanılıyordu ve küçük bir üst pencereyle aydınlanıyordu.

Dr. Massimo Osanna, "Devam eden analizlerin sonuçlarıyla zenginleşecek olan bu odanın incelenmesi, Pompeii'deki ve Roma’daki kölelerin yaşam koşulları ve yaşamları hakkında yeni ve ilginç bilgileri ortaya çıkarmamızı sağlayacak" dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum