Juno Uzay Aracı, Jüpiter'e Çarpıcı Bir Gölge Düşerken Görüntü Yakaladı
Juno Uzay Aracı, Jüpiter'e Çarpıcı Bir Gölge Düşerken Görüntü Yakaladı

Jüpiter'in tarafındaki o büyük koyu leke nedir? Size, Jüpiter'in atmosferinde büyüyen bir siyah noktanın göründüğü "2010: The Year We Make Contact" bilim kurgu filminden belirli bir sahneyi hatırlatabilir.

Ama bu gerçek bir fotoğraf ve karanlık nokta, Jüpiter'in en büyük ayı olan Ganymede'nin uzun bir gölgesinden ibaret.

Tıpkı Dünya'nın Ay'ının gezegenimiz ile Güneş'in arasından geçerek şanslı Dünyalılar için bir tutulma yaratması gibi, Jüpiter'in uyduları gaz devi ile Güneş arasında kesiştiğinde de gölgeler yaratırlar.

NASA'nın Juno uzay aracı, 25 Şubat 2022'de dev gezegenin 40. yakın geçişi sırasında Jüpiter'in bu görüntüsünü yakaladı.

Bu görüntü, uzay aracı JunoCam'deki kamera tarafından çekildi ve Thomas Thomopoulos tarafından işlendi.

Bildiğiniz gibi, JunoCam, dünyanın her yerinden insanların aktif olarak bilim araştırmalarına katıldığı, halka açık bir projedir.

Amatör olarak bu işle ilgilenen kişiler, hızlandırılmış filmler geliştirmenin, rüzgar akışını ölçmenin, dairesel siklonlardaki sirkülasyon modellerini izlemenin ve şimşek çakmalarını aramanın yanı sıra JunoCam tarafından çekilen çarpıcı görüntüleri işleyebiliyorlar.

Başka bir amatör görüntü işlemcisi olan Brian Swift, Jüpiter küresi üzerine yansıtılan görünür alanın yaklaşık geometrisini gösteren JunoCam verilerini kullanarak aşağıdaki grafiği oluşturdu.

 

Fotoğraf: Jüpiter'in bir küresine yansıtılan Ganymede gölgesinin yaklaşık geometrisinin bir gösterimi.

Bu görüntünün çekildiği sırada, Juno uzay aracı Jüpiter'in bulut tepelerinin yaklaşık 71.000 kilometre üzerinde, yaklaşık 55 derece güney enleminde ve yaklaşık 1,1 milyon kilometre yörüngede dönen Ganymede'den 15 kat daha yakındı.

Jüpiter'in bulut tepelerindeki bu oval gölge içinde bir gözlemci olacak kadar şanslıysanız tam bir Güneş tutulması yaşayacaktınız.

NASA, tam tutulmaların Jüpiter'de çeşitli nedenlerle Dünya'dan daha yaygın olduğunu söylüyor. Jüpiter'in genellikle Jüpiter ile Güneş arasında geçen dört büyük ayı (Galile uyduları olarak bilinir) vardır: yedi gün içinde Ganymede bir kez geçiş yapar; Europe, iki kez; ve Io, dört kez.

Ve Jüpiter'in uyduları, Jüpiter'in yörünge düzlemine yakın bir düzlemde yörüngede döndüğünden, ayın gölgeleri genellikle gezegenin üzerine düşer.

Jüpiter'in uyduları ve gölgeleri, Dünya'daki amatör teleskoplardan bile görülebilir. Bu görüntü, ünlü astrofotograf John Chumack tarafından çekildi.

Fotoğraf: 24 Eylül 2013'te Jüpiter, uydusu Europa (solda) Jüpiter'in bulutları üzerinde toplu iğne başı siyah bir gölge oluşturuyor.

JunoCam'in, halkın inceleyip görüntülere dönüştürmesi için mevcut olan tüm ham görüntülerini burada görebilirsiniz. NASA'daki diğer amatör bilim projeleri hakkında bilgi ise burada ve burada bulabilirsiniz.

Bu makale ilk olarak Universe Today tarafından yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum