PFAS: Potansiyel Olarak Toksik ' Kalıcı Kimyasallara' Maruziyetinizi Nasıl Azaltabilirsiniz?
Yapışmaz tavalardan leke tutmaz kanepelere kadar, en yenilikçi günlük ürünlerden bazıları per- ve polifloroalkil maddeler (PFAS) olarak bilinen kimyasallar kullanılarak üretilmektedir.

Bu “sonsuz kimyasallar”- bozunmadıkları için böyle adlandırılırlar- 1950'lerden beri çeşitli tüketici ve ticari uygulamalarda kullanılmaktadır. Su ve yağı itebilir, yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve farklı sıvı türlerinin karışmasına yardımcı olarak “yüzey aktif madde” görevi görebilirler.

Yaklaşık 15.000 farklı PFAS kimyasalı bulunmaktadır. Her biri biraz farklı bir kimyasal bileşime sahiptir, ancak hepsinde en az iki karbon-flor bağı vardır.

Bu son derece güçlü bağlar, PFAS'ın kolayca parçalanmadığı anlamına gelir. Dolayısıyla, PFAS'a benzersiz özelliklerinden bazılarını kazandıran bağ, aynı zamanda vücudumuzda ve çevrede onlarca yıl boyunca birikmelerine ve kalıcı olmalarına neden olur.

Sadece 2020 yılında, floropolimerlerin (PFAS'ın bir alt grubu) satışı sadece Avrupa'da 39.000 metrik tonu aşmıştır. Dünyaya sürekli olarak muazzam miktarlarda PFAS girerken, bu son derece kalıcı kimyasallar daha fazlası eklenmeden önce bozunma şansı bulamıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yağmur suyu ve kardan toprağa ve yeraltı sularına kadar her yere karışıyor. Sonuç olarak, PFAS gıda zincirinde ve insanlarda birikmiştir.

PFAS'a maruz kalmaktan tamamen kaçınmak mümkün değildir- PFAS hemen hemen her yerdedir. Ancak, doğrudan gerekli olmayan PFAS ile işlenmiş ürünlerle temastan kaçınarak ve mümkün olan her yerde PFAS içermeyen alternatifleri tercih ederek maruziyetinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

 

İşte dikkat etmeniz gereken dört ürün türü.

 

  1. Leke Tutmayan Tekstiller

Halılar, kanepeler, arabalar- bunların hepsi çok fazla zaman geçirdiğimiz yerlerdir ve temas ettiğimiz kumaş PFAS ile işlenmişse, bu maruziyet için bir fırsat oluşturur.

İnsanlar PFAS'a bu ürünlerle temas etmiş tozları yutarak maruz kalabilecekleri gibi, doğrudan temas ve deri yoluyla emilim yoluyla da maruz kalabilirler.

Geleneksel olarak leke önleyici ürünler, artık yasaklanmış olan perflorooktan sülfonik asit (PFOS) veya perfloroheksanesülfonik Asit (PFHxS) veya benzer yapıda başka bir PFAS dahil olmak üzere en az bir PFAS içermektedir.

Halı ve kanepe satın alırken tasarruf edin ve garantili PFAS içermeyen bir seçenek yoksa ek leke tutmama seçeneğini kullanmayın.

 

  1. Gıda Ambalajları ve Pişirme Kapları

PFAS, paket servis kutuları, yağlı kâğıt, plastik kaplar ve hatta tek kullanımlık tabak ve kaselerin yapımında kullanılır. Paket servislerden ve tek kullanımlık ambalajlardan kaçınmak muhtemelen PFAS'a maruz kalmanızı azaltacaktır.

Toplu yemek yapmayı veya çocuklarınız için paketli öğle yemeği hazırlamayı seviyorsanız, etiketinde PFAS içermediği belirtilen yeniden kullanılabilir kaplar kullanmaya çalışın.

PFAS ayrıca birçok yapışmaz pişirme kabında da bulunur. Bunlar ısındıkça, çizildikçe veya yüzey aşınmaya başladıkça, PFAS tavadan hazırlanmakta olan yemeğe geçebilir.

Tüm tencere ve tavalarınızı hemen atmanın bir anlamı yoktur, ancak yapışmaz kaplama dökülmeye başladığında, bunları seramik, paslanmaz çelik veya dökme demir gibi PFAS içermeyen seçeneklerle değiştirin.

 

  1. Outdoor Giysiler

PFAS, mont, eldiven ve pantolon gibi outdoor giysilerine su geçirmezlik özelliği kazandırmak için kullanılmıştır. Ancak yapılan çalışmalar, bu maddelerin işlenmiş ürünlerde kalmadığını ve zaman içinde yavaşça dışarı çıktığını göstermiştir.

Patagonia, The North Face ve Columbia dahil olmak üzere birçok marka artık PFAS içermeyen seçenekler sunmaktadır (daha fazla bilgi için etiketleri kontrol edin). Su geçirmezlik özelliğini kaybetmiş eski bir ürünü yeniden işlemden geçiriyorsanız, PFAS içermediğini kontrol ettiğinizden emin olun. Nikwax TX ve Grangers Performance Repel Plus'ın her ikisi de PFAS içermediğini belirtmektedir.

 

  1. Kozmetik ürünler

PFAS, fondötenler, kapatıcılar, leke balsamları, dudak kalemleri, temizleyiciler, saç ve tıraş ürünleri de dahil olmak üzere kozmetik ürünlerinde rutin olarak kullanılmaktadır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kozmetiklerin bazen PFAS'ın insan cildinin bariyerinden geçip insan vücuduna girme kabiliyetini artırabileceğini gösterdiği için bu durum endişe vericidir.

H&M ve Sephora gibi bazı markalar PFAS içermeyen ürünler sunmaktadır, ancak birçok büyük marka hala PFAS içeren kozmetikler üretmektedir.

 

Dikkatli İlerleyin

PFAS'ın toksik etkileri hakkında hala bilinmeyen çok şey var. Çok fazla varyasyonu vardır, bazıları muhtemelen çok az zarara neden olur ve özellikle kalıcı değildir. Diğerleri ise tam tersidir.

Bazı PFAS'lar insanlar için potansiyel olarak toksiktir ve kanserler, beyin gelişimi ve üreme sorunları, hormon bozulması, diyabet ve obezite ile bazı bağlantıları vardır.

Hayvanlar PFAS'ın toksik etkilerine karşı hassastır. Okyanuslardaki varlıkları, fotosentezi azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli süreçlere müdahale ederek okyanusun karbon döngüsüne müdahale edebilir.

Bu da sera gazı emisyonlarının artmasına ve iklim değişikliğine katkıda bulunmasına neden olabilir.

Bir sınıf olarak PFAS, şimdiye kadar olduğundan çok daha dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. En iyi çalışılmış PFAS'lar (PFOS, PFHxS ve perflorooktanoik asit veya PFOA olarak adlandırılan bir diğeri dahil) BM Stockholm Sözleşmesi kapsamında artık küresel olarak yasaklanmıştır ve diğer bazı PFAS'lar için de yasaklar düşünülmektedir.

PFAS ile kirlenmiş atık yönetimi endüstrisinin 2 milyar ABD doları (1,57 milyar £) değerinde olduğu tahmin edilmektedir ancak iyileştirme kolay bir seçenek değildir. PFAS, aşırı yüksek sıcaklıkları nedeniyle büyük olasılıkla enerji geri kazanımı yakma sırasında parçalanacaktır, ancak bu, değerli malzemelerin geri dönüşümünü ve yeniden kullanımını engellediği için ideal değildir.

ABD yakın zamanda ülke çapında içme suyu limitlerini uygulamaya koyarken, Birleşik Krallık'ta herhangi bir yasal limit bulunmamaktadır. İngiltere ve Galler'deki su kalitesi düzenleyicisi olan İçme Suyu Müfettişliği 2022 yılında güvenli PFAS seviyelerine ilişkin bir kılavuz yayınlamıştır.

Bunlar iyi ilk adımlardır, ancak seri üretimden önce güvenlikleri daha iyi anlaşılan kimyasalların geliştirilmesi için daha ciddi eylemlere ihtiyaç vardır. İnsanların maruziyetini azaltmanın en iyi yolu PFAS'ı piyasadan tamamen kaldırmak olacaktır, ancak bu zaman alacaktır.

Daniel Drage, Çevre Sağlığı Öğretim Görevlisi, Birmingham Üniversitesi

Bu yazı SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum