Petrol ülkesinde çöpten de elektrik üretiliyor
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de toplanan atıklardan yıllık 300 bin nüfuslu bir kentin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek 183 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretiliyor.

Petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarıyla zengin Azerbaycan'da toplanan atıklar ülke ekonomisine katkı için dönüştürülüyor. Bakü'de atıkların geri dönüşümünü, zararsız hale getirilmesini ve elektrik enerjisi üretilmesini, devlete ait Temiz Şehir şirketi yapıyor.

2009 yılında faaliyete başlayan Temiz Şehir bünyesinde katı atıkların çeşitlendirildiği, yakıldığı ve gömülerek zararsız hale getirildiği üç tesis bulunuyor. 

Bakü'de toplanan atıklar önce Katı Atıkların Çeşitlendirilmesi Fabrikasına getiriliyor. Burada yeniden üretime dönüştürülecek kağıt, plastik, metal ve şişe atıklar ayrıştırılarak ilgili fabrikalara ham madde olarak gönderiliyor. Geri kalan atıklar yakılması için Katı Atıkların Yakılması Fabrikasına iletiliyor. Atıkların diğer kısmı da gömülüyor. 

BDT ve Doğu Avrupa'nın en büyüğü

Katı Atıkların Yakılması Fabrikası Ütilizasyon Birimi Müdür Yardımcısı Arif Kerimov, fabrikalarının Bağımsız Devlet Toluluğu ve Doğu Avrupa ülkeleri içerisinde en büyük ve en modern fabrika olduğunu söyledi. 

Yılda yaklaşık 700 bin ton atık kabul ettiklerini bildiren Kerimov, 500 bin tonunun enerji üretimi için yakıldığını, 200 bin tonunun ise çeşitlendirildiğini belirtti. 

Kerimov, "2015'te 506 bin ton atık yakılarak 183 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretildi. 28 milyon kilovatsaati tesislerin ihtiyaçları için kullanıldı. 155 milyon kilovatsaatlik enerji de devlete verildi. Bu da 300 bin nüfuslu bir kentin yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak bir rakam" dedi. 

AA

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum