Perseverance, Şimdiye Kadarki En Yüksek Organik Molekül Bolluğuna Sahip Mars Kayasını Buldu
NASA ekibi, antik yaşamın olası izlerini aramak için mükemmel bir yer seçti.

Bu yaz NASA'nın Perseverance'ı Mars'taki Jezero Krateri antik nehir deltasını incelemekle meşguldü ve büyük ikramiyeyi kazanmış gibi görünüyor. Keşif aracı tarafından toplanan kaya örneklerinden birinin ön analizi, ekibi şaşırttı: Kaya, Mars'ta bulunan en yüksek organik molekül bolluğuna sahip.

Organik moleküller, başlıca karbondan, genellikle hidrojen ve oksijenden ve de diğer elementlerden oluşan bileşiklerdir. Bizi ve gezegenimizdeki diğer tüm yaşam formlarını oluşturan moleküllerdir. Ancak hayata özgü değiller. Onları oluşturabilen biyolojik olmayan süreçler vardır.

Bu organik moleküller uzun zaman önce bu kayaların içinde hapsoldu. Mars şu an kuru ve soğuk bir gezegen ancak milyarlarca yıl önce (ve belki daha yakın zamanlarda) su akıyordu. Bir nehir, şimdi Jezero krateri dediğimiz yere su dökerek bir çamur ve alüvyon deltası oluşturdu. Perseverance'ın şu anda araştırdığı kayalar, bir zamanlar çamur olan kurumuş tortulardır. 20 Temmuz'da Perseverance, “Wildcat Ridge” lakaplı bir kayayı taradı ve bol miktarda organik molekül buldu.

These two samples, named Hazeltop and Bearwallow, are the size of classroom chalk. Taken at the Wildcat Ridge on July 25 and August 2, respectively. Image Credit: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Hazeltop ve Bearwallow adlı bu iki örnek, sınıf tebeşiri boyutundadır. Sırasıyla 25 Temmuz ve 2 Ağustos'ta Wildcat Ridge'de çekildi.

 

Caltech'ten Perseverance proje bilim insanı Ken Farley bir açıklamada, "Uzak geçmişte, şimdi Wildcat Ridge örneğini oluşturan kum, çamur ve tuzlar, yaşamın potansiyel olarak gelişebileceği koşullar altında birikmişti." dedi.

“Organik maddenin, Dünya'da eski yaşamın fosillerini korumakla bilinen, böyle tortul bir kayada bulunduğu gerçeği önemlidir. Ancak, Perseverance'taki araçlarımız ne kadar yetenekli olursa olsun, Wildcat Ridge örneğinde nelerin bulunduğuna dair daha fazla sonuç, ajansın Mars Sample Return kampanyasının bir parçası olarak derinlemesine inceleme için Dünya'ya geri gönderilmesini beklemek zorunda kalacak."

Close-up views of two rock types Perseverance investigated in Jezero Crater. L: at Skinner Ridge. R: at Wildcat Ridge. Image Credit: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Percy'nin Jezero Krateri'nde incelediği iki kaya türünün yakından görünümü. Sol: Skinner Ridge'de. Sağ: Wildcat Ridge'de.

 

Örnek geri dönüş görevinin, değerli kargonun taşınmasına yardımcı olmak için birden fazla helikopter içermesi bekleniyor ve bunu 2030'ların başlarında bir zamanda bekleyebiliriz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum