Perseverance Örnekleri Su Zengini Mars Geçmişini Anlamanın Anahtarını Tutuyor
Keşif aracı tarafından toplanan örnekler önümüzdeki on yılda Dünya'da test edilecek, ancak şimdiden heyecan verici ipuçları sağlıyorlar.

NASA'nın Perseverance'ı, bir yıldan fazla bir süredir Jezero Krateri'nin zemininde çalışıyor, örnekler topluyor ve araziyi analiz ediyor. Bazı örnekler, önümüzdeki on yıl içinde Dünya'ya geri gönderilmek üzere özel kapsüllerde saklandı - ancak araştırmacılar, Mars'ın geçmişine ve Kızıl Gezegenin belki de yaşama ev sahipliği yapma kabiliyetine ilişkin çıkarımlarla, şimdiden kayalar hakkında bazı heyecan verici sonuçlar elde etmeyi başardılar. 

Araştırmacılar bu ilk sonuçları Science (burada ve burada) ve Science Advances (burada ve burada) dergilerinde tartıştılar. İlk makaledeki çalışma, Perseverance için ilk ilgi çekici hedeflerden biri olan Séítah oluşumunun bileşimine odaklanıyor. Çoğunlukla olivin olmak üzere magmatik kayalardan oluşmuştur, bu da kalın bir magma tabakasının yavaş soğumasıyla oluştuğunu düşündürmektedir.

Bu fikir, yüzeyin 15 metre altına kadar olan radar gözlemlerine odaklanan ikinci makalede doğrulandı. İlk üç kilometrelik yolculuğun taraması, krater tabanının altında katmanlı bir yapı ortaya çıkarıyor. Gözlemler, zamanla su tarafından değiştirilen magmatik katmanlarla tutarlı.

Jezero krateri, içine nehir akan bir göldü. Perseverance şimdi bu nehrin deltasını keşfediyor. Örneği Dünya'da inceleyerek gölün ne zaman oluştuğunu belirlemek ve neye benzediğini anlamak mümkün olacak.

Science makalesinin ortak yazarı, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de dünya ve gezegen bilimi profesörü David Shuster bir açıklamada, "Örnekleme açısından bakıldığında, bu çok büyük." dedi. "Magmatik kayaların sulu değişimine dair kanıtlarımız olduğu gerçeği - bunlar, bu kayalar oluştuktan sonra bir noktada yaşamı destekleyebilecek çevresel koşulları anlama konusunda insanları çok heyecanlandıran bileşenler."

Söz konusu örnekler, sırasıyla "kumların ortasında" ve "Mars" için Navajo terimleri, Séítah oluşumu ve yakındaki Máaz oluşumundan alınmıştır. Kayalar yer altında oluşmuş ve yavaşça soğumuş gibi görünüyor ve iki farklı patlamadan olabilir, dolayısıyla bunlar ve Perseverance'ın topladığı pek çok örnek, bölgenin ayrıntılı bir tarihini sağlayacaktır.

Map of where Perseverence and Ingenuity have been. Image Credit: NASA

Perseverance ve Ingenuity'nin bulundukları yerlerin haritası.

 

Caltech'ten ortak yazar jeokimyacı Kenneth Farley, "Topladığımız magmatik kayaların büyük bir önemi, bize gölün Jezero'da ne zaman bulunduğunu anlatacak olmaları. Magmatik krater zemin kayalarının oluşumundan daha yakın bir zamanda orada olduğunu biliyoruz.” diye ekledi. "Bu, bazı önemli soruları ele alacak: Mars'ın iklimi ne zaman gezegenin yüzeyindeki göllere ve nehirlere elverişliydi? Ve bugün gördüğümüz çok soğuk ve kuru koşullara ne zaman dönüştü?”

Bu antik gölde neler olup bittiğini anlamak, Perseverance için öncelikli bir hedef. Mars ve genel olarak erken güneş sistemi hakkındaki anlayışımızı etkiliyor - ve belli ki yaşam sorusu var. Mars'ta doğru içerikler var mıydı? Böyle bir göl, onları bir yaşam formuna dönüştürmek için doğru özelliklere sahip olabilir mi? Henüz cevabını alamamış sorular.

Florida Üniversitesi'nden ortak yazar Profesör Amy Williams, başka bir açıklamada, “Dünyadaki bu tür ortamlar, yaşamın geliştiği yerlerdir. Jezero deltasını ve kraterini keşfetmenin amacı, bir zamanlar yaşanabilir olan bu ortamlarda antik yaşamın kanıtlarını içerebilecek kayaları aramaktır.” dedi.

Perseverance, yakın zamanda 30. uçuşunu tamamlayan Mars helikopteri, sadık yoldaşı Ingenuity ile birlikte analiz ve numune toplamaya devam edecek.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum